0

Złoty przegląd prasy: Przede wszystkim dywersyfikacja

dyersyfikacja

 

Bitcoin nadal na tapecie. Problemów ciąg dalszy. Seria spadków, fiskus i kolejne ograniczenia. Noblista Robert Shiller z dużym sceptycyzmem o BTC. Tymczasem Królewska Mennica Brytyjska zapowiedziała wypuszczenie własnej złotej kryptowaluty. Na amerykańskim parkiecie pierwsze sygnały ochłodzenia. Czy czeka nas korekta? Przegrzany rynek nieruchomości zaczyna się kurczyć. I na zakończenie ciekawy raport World Gold Council i znów Shiller, tym razem o wątpliwych wycenach akcji w USA, atutach inwestycji w złoto i potrzebie dywersyfikacji.

 

Bitcoin znów traci

 

Kolejna psychologiczna granica ceny BTC została przebita. Aktualna wycena tej najpopularniejszej kryptowaluty znów znalazła się poniżej poziomu 10 tys. dolarów. Oznacza to aż 50% spadek wartości w ciągu niespełna 1,5 miesiąca. Tendencja ta wydaje się utrzymywać. Szaleństwo wokół bitcoina zaczęło wyraźnie słabnąć. Na sytuację tę bez wątpienia duży wpływ mają szeroko podejmowane działania zmierzające do uregulowania rynku wirtualnych walut, jak też odsuwanie się części świata biznesu od ich honorowania. Szerokim echem odbiła się ostatnimi dniami decyzja Facebooka o wprowadzeniu zakazu reklamowania kryptowalut i ICO, czyli ich ofert publicznych. Na rodzimym rynku popyt na obrót kryptowalutami osłabiło też Ministerstwo Finansów. Według najnowszej wykładni, opodatkowane zostaną wszystkie transakcje na wirtualnych giełdach, nawet jeśli dotyczyć będą wymiany na inną kryptowalutę. Jak zauważa Marcelina Szwed-Ziemichód, doradczyni podatkowa specjalizująca się w kryptowalutach z DLA Piper, dotychczasowe stanowisko przychylało się ku opodatkowaniu jedynie transakcji wymiany na waluty FIAT, czyli tradycyjne. Nowa sytuacja rodzi całą serię dodatkowych pytań i wątpliwości. Krytycznym okiem na bitcoina patrzy również noblista w dziedzinie ekonomii, Robert Shiller. Podczas zakończonego właśnie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, nazwał on tę kryptowalutę jedynie interesującym eksperymentem, nie wróżąc jej przyszłości w światowym systemie finansowym.

 

Żródła:

https://businessinsider.com.pl/finanse/kryptowaluty/bitcoin-cena-kurs-31-stycznia-2018/96knhrk

http://biznes.interia.pl/waluty/news/trzy-strzaly-w-bitcoina,2555338,1023#pst148191644

https://businessinsider.com.pl/finanse/kryptowaluty/jak-rozliczyc-podatek-z-kryptowalut-w-pit-jest-zmiana/z30sfew

 

Royal Mint Gold – złota kryptowaluta?

 

Tymczasem na rynku wyrósł kolejny koncept wirtualnej waluty. Tym razem ma za nią stać Royal Mint, czyli Królewska Mennica Brytyjska i teoretycznie sam kruszec. Projekt ten pod nazwą Royal Mint Gold (RMG) ma powstać we współpracy z CME Group, czyli popularnym rynkiem instrumentów pochodnych. RMG w zamyśle ma zapewnić tani i wygodny sposób przechowywania złota jako inwestycji. Podczas premiery na rynek ma zostać wypuszczona kryptowaluta o łącznej wartości 1 miliarda dolarów w złocie. Kruszec, na którym RMG ma zostać oparty, będzie przechowywany w skarbcach mennicy w pobliżu Cardiff w Walii, ujawnił Telegraph. Tu jednak pojawia się pytanie, czy aby na pewno kryptowaluta ta będzie bezpieczna i w pełni wymienialna na kruszec? Czy może to kolejny zabieg spekulacyjny, oparty na rezerwie cząstkowej. Nabywca niestety może tej wiedzy nie posiadać. Nie można tu również pominąć kwestii cyberprzestępczości, która w dobie popularności blockchainów wyraźnie rośnie na sile.

Źródła:

 

Stygną giełdy, nieruchomości ruszyły w dół

 

Z początkiem tygodnia na giełdzie w końcu nastało lekkie ochłodzenie. Spadek Dow Jones Industrial Average pociągnął kolejne parkiety w dół. Na czerwono zaświeciło się w Japonii, nie lepiej było w Europie. Jak podaje portal Parkiet.com, w USA „w dłuższym horyzoncie widać kolejne przyspieszone linie trendu – coraz bardziej strome”. Mocniejsze sygnały odwrócenia koniunktury zaczęły też płynąć z rynku nieruchomości. Wszystko wskazuje na to, że dostrzegana przez wielu ekspertów bańka w tym obszarze, powoli zaczyna pękać. Independent Trader zwraca uwagę na skalę spadków cen nieruchomości w największych miastach. Sytuacja ta może być wyznacznikiem przesycenia rynku i sygnałem do szybkiej ucieczki dla zawodowych spekulantów. Potencjał inwestycyjny się wyczerpuje, ryzyko za to jest ogromne.

Źródła:

http://www.parkiet.com/Gielda/301309776-USA-potrzebuja-korekty.html

https://independenttrader.pl/poczatek-ucieczki-od-nieruchomosci.html

 

Słowo klucz – dywersyfikacja

 

Wspominany już dziś Robert Shiller przygląda się bliżej niebotycznym wycenom na amerykańskiej giełdzie i szuka ich możliwie racjonalnych przyczyn. Miarodajnym punktem odniesienia jest według niego poziom cyklicznie dostosowanego wskaźnika cen i zarobków CAPE. Poddawane analizie dane historyczne, przynoszą niepokojącą konstatację. Nie można znaleźć rozsądnego uzasadnienia dla poziomu cen na najdroższym aktualnie rynku akcji na świecie. W sytuacji tej noblista radzi inwestorom pamiętać o znaczeniu dywersyfikacji portfela oraz odradza istotne angażowanie kapitału na amerykańskim parkiecie. Pozostając jeszcze w temacie efektywnej dywersyfikacji, warto w końcu zapoznać się z raportem „Enhancing the performance of alternatives with gold” opublikowanym właśnie przez World Gold Council. Dokument ten skupia się w swej treści nad rosnącą rolą aktywów alternatywnych, w tym najważniejszego na tym polu – złota inwestycyjnego. Zgodnie z treścią raportu, w ostatnim czasie obserwowany jest wyraźny wzrost długoterminowych inwestycji w tego typu aktywa, dokonywanych przez instytucje zaufania publicznego, takie jak fundusze emerytalne, fundacje, zakłady ubezpieczeń i państwowe fundusze majątkowe (SWF – ang. sovereign wealth fund). Podmioty te w ostatnich latach stopniowo zwiększały swoje zaangażowanie w złoto i inne alternatywy, przechodząc od kilkuprocentowago udziału aż do 23% portfeli SWF i 24% światowych funduszy emerytalnych obecnie. Kierunek ten stanowi niewątpliwie najlepszą rekomendację dla budowy prywatnego długoterminowego i bezpiecznego portfela.

Źródła:

https://www.project-syndicate.org/commentary/us-stock-market-highest-cape-ratio-by-robert-j–shiller-2018-01

https://www.gold.org/research/enhancing-the-performance-of-alternatives-with-gold

 

Agata Ziąbska
Powiernik S.A.
www.powiernik.net

Ostatnie wpisy