0

Złoty przegląd prasy: Powrót zmienności

porwrot-zmiennosci

Financial Times cieszy się z powrotu zmienności na giełdy i przewiduje rosnące amplitudy wahań, choć niekoniecznie zakończonych kryzysem. Według badania przeprowadzonego przez Bank of America Merrill Lynch, aż 70% finansistów spodziewa się jednak recesji już w najbliższym czasie. Prześwietlona przez Bloomberga skala złych kredytów w Europie, stawia stabilność sektora bankowego pod dużym znakiem zapytania. Polakom wciąż brakuje wyczucia w inwestowaniu. Lokowanie kapitału w funduszach akcyjnych na dużych górkach aż prosi się o kłopoty. Są jednak aktywa, które dają więcej bezpieczeństwa i bardzo dobrze sobie radzą. Złoto inwestycyjne zakończyło rok ze wzrostem sprzedaży o 25%. Eksperci wieszczą dalsze jego umacnianie.

 

Co przyniesie jutro

 

Zmienność na rynku ma uzdrawiające działanie. Nieprzerwane wzrosty rodzą bezkrytyczny optymizm, a ten skłania nas do podejmowania nadmiernego ryzyka, sprzyja tworzeniu baniek cenowych, a w konsekwencji prowadzi do kryzysu finansowego. Zeszłotygodniowe turbulencje przyszły w samą porę. Czy jednak nie za późno? Financial Times przygląda się wszystkim „za” i „przeciw” nadchodzącym problemom. Jak zauważa znany inwestor i multimilioner, Gavyn Davies, obecne spadki nie były wcale znaczące. Popularny wskaźnik CAPE (Cyclicaly Adjusted Price-Earnings – Cyklicznie Korygowany Wskaźnik Cena/Zysk), opracowany przez noblistę Roberta Shillera, wciąż jest rekordowo wysoki. Czy sytuacja może się pogorszyć? Zdecydowanie tak. Przemawia za tym zaskakująco wysoka wycena akcji i obligacji. Po drugie borykamy się z rekordowym globalnym zadłużeniem. W trzecim kwartale zeszłego roku sięgnęło ono aż 318% globalnej produkcji. W końcu nie można zapominać o wielkiej niewiadomej w postaci polityki Donalda Trumpa. Ostatnie znaczące decyzje w obszarze polityki fiskalnej wyraźnie powiększyły deficyt strukturalny. Nieprzewidywalność i nieodpowiedzialność to niestety znak rozpoznawczy bieżącego prezydenta największej gospodarki świata. W środowisku finansistów odczuwalny jest duży niepokój. Według badań przeprowadzonych przez Bank of America Merrill Lynch na próbie blisko 200 managerów funduszy inwestycyjnych, aż 70% z nich spodziewa się rychłej recesji. Tak negatywnych odczuć nie rejestrowano od początku 2008 roku, czyli okresu poprzedzającego wybuch poprzedniego wielkiego kryzysu.

Źródła:

https://www.ft.com/content/797e17a8-0fd6-11e8-8cb6-b9ccc4c4dbbb

https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/bank-of-america-merrill-lynch-o-recesji-na-swiecie/delf4xj

 

Ogromna skala złych kredytów

 

Europejski sektor bankowy ma poważny problem ze złymi kredytami. Jak wskazują dane zebrane przez Bloomberga, łączna wartość NPL (Non-Performing Loans), czyli niespłacanych kredytów, bądź kredytów spłacanych z opóźnieniem, wynosi obecnie aż 944 miliardy euro, czyli 1,17 biliona dolarów. Przyglądając się sytuacji w ujęciu krajowym, najgorszą kondycję mają banki greckie i cypryjskie. Złe kredyty stanowią tam od 25 do 50% ogółu. Kolejna grupa państw: Włochy, Portugalia, Irlandia, Czechy, Słowenia, Węgry, Rumunia i Bułgaria posiadają w portfelach od 10 do 25% takich kredytów. Na tym polu Polska plasuje się mniej więcej po środku, posiadając od 5 do 10% złych kredytów w portfelach. W ujęciu nominalnym zdecydowanym liderem są Włochy z ponad 224 miliardami dolarów w NPL. Na podium znalazła się również Francja i Hiszpania z odpowiednio 142 i 131 miliardami dolarów. Według Europejskiego Banku Centralnego skala złych kredytów w Europie jest ważnym problemem dla całego kontynentu.

Źródła:

https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/zle-kredyty-w-bankach-europejskich-wg-bloomberga/n0pbp9f

 

Prywatny inwestor rusza na giełdę

 

Ostatnie lata nie były najlepsze dla funduszy inwestycyjnych. Niskie napływy do TFI akcji mimo hossy, eksperci tłumaczyli m.in. rozczarowaniem z czasów wielkiego kryzysu. Przyglądając się wynikom funduszy z ostatnich okresów, postawa taka wydaje się też w pełni racjonalna. Fundusze akcyjne nawet w rekordowym na giełdzie roku 2017, miały duży problem z uzyskaniem lepszego wyniku niż WIG. Dokładając do tego wysokie opłaty, trudno nazwać je efektywnymi. Rynkowa euforia potrafi jednak porwać wielu niedoświadczonych inwestorów. Jak się okazuje, w szczytowym momencie giełdowych wzrostów, fundusze odnotowały duży napływ kapitału. Według szacunków Trigon DM, w styczniu 2018 roku tylko do funduszy akcji polskich wpłynęło aż 126 mln zł nowych środków. Nastąpiło to tuż przed wyraźną korektą. Wciąż nie wyciągamy więc odpowiednich wniosków. Jak zauważa portal bankier.pl trudno oprzeć się tu analogii do poprzednich lat wielkiej hossy. Wtedy też Polacy zaczęli masowo angażować swoje środki w fundusze akcyjne, by potem w większości je stracić, dziwiąc się przy tym, jak mogło spaść coś co „zawsze rośnie”.

Źródła:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kowalski-ruszyl-na-gielde-i-od-razu-zlapal-korekte-7572085.html

 

Dobry czas dla kupujących złoto

 

W 2017 roku złoto inwestycyjne po raz kolejny udowodniło swoją silną pozycję w portfelu. Ten szlachetny kruszec, będąc tzw. aktywem alternatywnym, osiąga zawsze duże wzrosty w czasie rynkowych spadków. Przechowując w pełni wartość i zachowując płynność, stanowi bardzo dobre długoterminowe zabezpieczenie. Co więcej, potrafi też wyraźnie rosnąć w czasie hossy. Według szacunków, tylko w zeszłym roku wycena złota wyrażona w USD umocniła się aż o 13,5%. Światowa Rada Złota przewiduje kolejny ciekawy rok dla posiadaczy tego kruszcu. Patrząc na rynek z punktu widzenia polskiego inwestora, należy zwrócić też uwagę na korzystną obecnie relację złotówki do dolara, stanowiącą dodatkową szansę inwestycyjną. Jak pokazują dane, w zeszłym roku odnotowano wzrost sprzedaży złota inwestycyjnego o niemal 25%. Trend ten zdaniem ekspertów utrzyma się także w tym roku. Warto mieć świadomość, że w momencie wystąpienia korekty, czy też recesji, osoby posiadające własne rezerwy złota będą w zdecydowanie lepszej sytuacji.

Źródła:

http://biznes.interia.pl/gieldy/news/czy-nadchodzi-dobry-czas-dla-kupujacych-zloto,2556577,1844#pst149184160

 

Agata Ziąbska
Powiernik S.A.
www.powiernik.net

Ostatnie wpisy