0

Złoto to idealny prezent na święta. W grudniu sprzedaż złota wzrasta nawet o 50 proc.

Grudzień to czas zakupowego szaleństwa. Szczególnie branża sprzedaży odnotowuje ogromne zwyżki przychodów w porównaniu do pozostałych miesięcy roku. W grudniu ub. r. w porównaniu z listopadem 2021 r. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 14,9% 1. Przedświąteczny okres to boom na zakup złota niemal w każdej postaci, zwłaszcza biżuterii, ale nie tylko. Równie dobrze na prezent pod choinkę sprzedają się złote monety i sztabki. Dlaczego złoto to idealny prezent na święta?

Biżuterię na prezent wybiera niemal co trzeci Polak

Złoto to doskonały pomysł na prezent. Dlaczego? Bo niemal na całym świecie od wieków znana i doceniana jest jego wartość. To właśnie ona powoduje, że jeśli tylko wyrób z tego szlachetnego metalu nie jest kiczem, każdy doceni taki prezent. A nawet gdy będzie pozbawiony dobrego gustu, to nie pozbawi to jego wycenianej w uncjach wartości. Dlatego złote pierścionki, kolczyki, zawieszki są tak chętnie kupowane na prezent. Zawsze bowiem są odbierane jako cenny podarek.

Serwis interaktywnie.com opublikował w grudniu ub. r. wyniki badań rynkowych, które wykazały, że aż 29% konsumentów w Polsce wybiera na świąteczny prezent „biżuterię i akcesoria”.2W grudniu odnotowuję obroty większe o ok. 40% niż średnio w pozostałych miesiącach roku. Nawet 50% – mówi Rafał Swynarczuk, jubiler prowadzący od 11 lat sklep Gold&Beauty w Oławie. – Na pniu schodzą w grudniu złote kolczyki, zawieszki, bransoletki, łańcuszki. Kupują je przede wszystkim panowie dla swoich partnerek. Panie rozglądają się za złotymi zegarkami i również za łańcuszkami.

Złote monety i sztabki, czyli nie tylko biżuteria w prezencie

Należąca do największych producentów złotej biżuterii na świecie Turcja, miała w swoich rezerwach na koniec 2021 roku 394,2 tony złota. Tylko w I kwartale 2022 roku dodała do nich kolejne 36,9 ton. Z kolei posiadające w skali globalnej najwyższe rezerwy złota na poziomie 3,42 biliona dolarów Chiny, w latach 2009 i 2015 dodały do nich odpowiednio 454,11 ton i 708,22 ton złota. Konsumpcja złota w Chinach – w postaci biżuterii, sztabek złota i monet – wyniosła 849,13 ton, 612,65 ton i 960,12 ton odpowiednio w 2019, 2020 i 2021 roku. Chiny zaimportowały szacunkowo 818 ton złota w 2021 roku. Co ciekawe, na przestrzenie minionych 5 lat (2017-2021), i z uwzględnieniem I kwartału 2022 r., w pierwszej piątce państw, które dokonały najwięcej uzupełnień swoich rezerw złota, znalazła się Polska – na czwartym miejscu. Zwiększyła swoje rezerwy złota ze 102,96 ton na koniec 2016 roku do 230,84 ton na koniec 2021 roku. 3

Dziś, kiedy nawet kilkuletnie dzieci mają już telefony, komputery, rowery, a nawet quady, ciężko o oryginalny prezent. Dorośli pracują, zarabiają, i sami kupują sobie to, czego im potrzeba. Dlatego coraz chętniej jako pomysł na prezent wybierane są złote monety i sztabki.

Tak, w okresie przedświątecznym notujemy wzmożone zainteresowanie tymi produktami. Monety, czy to austriackie Philharmonikery, kanadyjskie Maple Leaf, czy wreszcie słynne południowoafrykańskie Krugerrandy, są naprawdę pięknie wykonane i oprócz wiadomej wartości liczonej wagą złota, posiadają swoje walory estetyczne i kolekcjonerskie. Podobnie sztabki złota, które, jakby to wyrazić, wyglądają w domowej gablotce bardzo bogato i „dostojnie”. Nasi klienci najchętniej kupują je w okresie przedświątecznym, co pozwala podejrzewać, że kupują je właśnie na prezent – relacjonuje Maciej Furmaniuk, wiceprezes zarządu Powiernik S.A., spółki specjalizującej się sprzedażą złota inwestycyjnego klientom detalicznym.
– A za rok, przy kolejnej Wigilii, podarowana sztabka, czy złota moneta, może być warta jeszcze więcej niż dziś.

 

Źródła:

1- Główny Urząd Statystyczny, Dynamika sprzedaży detalicznej w grudniu 2021 roku, 24 stycznia 2022 r.

2- interaktywnie.com, Jakie prezenty świąteczne lubimy i kiedy je kupujemy? Oto wyniki badania, 23 grudnia 2021 r.

3 – www.nasdaq.com, Which Nations Have Been Buying Gold?, 4 maja 2022 r.

 

Ostatnie wpisy