0

Złoto jako pieniądz

Możliwe, że Kansas już nie długo będzie kolejnym stanem, w którym będzie można płacić złotem i srebrem. Złoto jako pieniądz?

Projekt ustawy republikanów, ma umożliwić płatność srebrnymi i złotymi monetami amerykańskimi. Będzie można spłacać nimi także zobowiązania podatkowe. Dzięki temu kruszce te zostaną inaczej uregulowane niż dotychczas i będą niejako środkiem płatniczym. Co to da? Głównie chodzi o opodatkowanie – nie powinno się przecież opodatkowywać pieniędzy.

Co ciekawe możliwość wprowadzenia monet bulionowych jako formy płatności, nie do końca jest na rękę FED. Do tej pory mający praktycznie monopol na emisję pieniądza, może mieć poważną konkurencję. W ostatnich latach nawet Kongres nie był w stanie wymusić na Rezerwie Federalnej, przeprowadzenia audytu złota – co rodziło sporo wątpliwości, że w skarbcu w ogóle coś jest.

Dolar bez pokrycia.

Kto interesuje się finansami na pewno słyszał o parytecie dolara do złota. Z parytetu tego już dawno zrezygnowano jednak do tej pory panuje przeświadczenie, że za dolarem złoto stoi. Dlaczego, więc skutecznie nie zalegalizować tego kruszcu? Konstytucja USA mówi, że państwo nie może wykluczyć złota i srebra jako formy spłaty długów i podatków. Tymczasem obecnie w większości stanów można je spłacać tylko pomocą dolarów.

Jest to instrument FED dzięki, któremu ten tworzy monopol oparty na fiducjarnej walucie. Bardzo wygodny system, który wykorzystują do tworzenia pieniędzy. Bez takiej możliwości Rząd nie mógłby ciągle się zapożyczać i wydawać faktycznie więcej pieniędzy niż gdyby przyjąć zdrowe i bardziej słuszne ze względu ekonomii rozwiązania.

Wprowadzenie w Kansas, a później może i kolejnych stanach płatności złotem i srebrem mogłoby zrobić nie małą konkurencję dla dolara. Fakt, że kruszce te zachowują wartość znacznie lepiej niż „rozwadniany” dolar, mógłby przekonać ludzi do utrzymywania w „portfelach” właśnie takiej formy środków płatności.

Czy wobec tego FED ma się czego obawiać? Na tą chwilę czuje się pewnie będąc monopolistą, jednak uchwalenie przepisów, które dadzą możliwość używania srebra i złota jako oficjalnego środka płatniczego może tą pewność wzruszyć.

Trzeba się tylko zastanowić jak to wpłynie na dolara i nasze portfele? Naszym zdaniem na tą chwilę to nie jest wielki krok i nie ma co liczyć na gwałtowne zmiany, jednak w perspektywie czasu może to być poważna konkurencja dla co raz mniej pewnego dolara.

Ostatnie wpisy