0

Złoto. Jaka jest jego wartość i prognozy, dlaczego wszyscy tak bardzo go pożądają?

Złoto jest jednym z najbardziej pożądanych i użytecznych metali na świecie. Nie tylko może być pięknie ukształtowane i wyrzeźbione. Cenny żółty metal przewodzi prąd i nie matowieje. Te cechy sprawiają, że jest to metal szlachetny pierwszego wyboru dla przemysłu, medycyny i technologii, a przede wszystkim dla inwestorów. Złoto. Jaka jest jego wartość i prognozy, dlaczego wszyscy tak bardzo go pożądają?

 

Rynek złota obecnie

Według raportu World Gold Council, międzynarodowej organizacji rozwoju rynku dla przemysłu złota, wpływy do złotych funduszy ETF (exchange-traded fund) wyniosły w pierwszym kwartale 2022 roku 269 ton, czyli równowartość 17 miliardów dolarów. To najwyższa kwartalna suma od trzeciego kwartału 2020 roku, natomiast sprzedaż złotych monet przez mennicę amerykańską w pierwszym kwartale osiągnęła najwyższy poziom od 1999 roku.

Rynek złota wspiął się w marcu powyżej poziomu 2000 dolarów za uncję po raz pierwszy od sierpnia 2020 roku. Geopolityczna niepewność związana z konfliktem na Ukrainie i ogólnoświatowym kryzysem inflacyjnym zwiększyły atrakcyjność złotego kruszcu dla inwestorów szukających bezpiecznej przystani dla swoich pieniędzy. Dlaczego wszyscy tak pragną złota? Dlaczego nikt nie odmówiłby darowizny w złocie? Odpowiedzią jest jego wartość, niemal taka sama w każdym zakątku cywilizowanego świata, niezależnie od rządów i kultury. Do tego fizyczna postać złota: biżuteria, monety i sztabki są dla inwestorów sposobem na przekazanie swojego majątku w spadku, jako alternatywa dla posiadania akcji. Poniżej prezentujemy dane, jak kształtuje się obecnie światowe zapotrzebowanie na złoto oraz próbę analizy, czy to dobry moment na inwestycję w ten złoty kruszec.

Dlaczego wszyscy potrzebują złota?

Prawdopodobnie żaden inny metal nie cieszył się większym szacunkiem na przestrzeni wieków, a prawie każda uznana kultura używała złota do symbolizowania władzy, piękna, bogactwa i osiągnięć. Dziś złoto nadal zajmuje ważne miejsce w naszej kulturze i społeczeństwie – używamy go do produkcji najcenniejszych przedmiotów: obrączek ślubnych, medali olimpijskich i innych najbardziej prestiżowych nagród, do wyrobu pieniędzy, biżuterii oraz dzieł sztuki.

Globalny popyt na złoto wyniósł w 2021 roku 4 021 ton, rosnąc w czwartym kwartale o 50%. Na produkcję biżuterii przypadło w ub. r. 2 220,95 ton, a na złote sztabki i monety 1 180,37 ton. Banki centralne i inne instytucje finansowe kupiły 463,07 ton. Zastosowanie technologiczne, takie jak galwanizacja w urządzeniach elektronicznych, wyniosło 330,16 ton. Biżuteria jest również często używana jako forma fizycznej inwestycji w złoto. Dzieje się tak zwłaszcza w Chinach i Indiach, dwóch największych rynkach świata, gdzie złota biżuteria jest wręczana jako prezent podczas świąt i ślubów.

Telefony komórkowe zawierają około 0,034 g złota, wartego około 1,82 USD po dzisiejszych cenach. Prawdopodobnie najważniejszym przemysłowym zastosowaniem złota jest produkcja elektroniki. Złoto jest bardzo wydajnym przewodnikiem, który może przenosić napięcie i pozostać wolnym od korozji. Jest używane w złączach, stykach przełączników i przekaźników, połączeniach lutowanych, przewodach łączących i listwach połączeniowych. Co więcej, oprócz iPhone’a, złoto można znaleźć w kalkulatorach i większości dużych urządzeń elektronicznych – nawet w standardowym komputerze stacjonarnym lub laptopie, i w telewizorze.

Zastosowanie złota w stomatologii sięga już 700 roku p.n.e., kiedy to etruscy „dentyści” używali złotego drutu do mocowania zastępczych zębów w ustach swoich pacjentów. Złoto jest stosowane w stomatologii przede wszystkim ze względu na swoje doskonałe parametry i estetykę. Stopy złota są używane do wypełnień, koron, mostów i aparatów ortodontycznych, ponieważ ten metal szlachetny nie uczula i jest łatwy w obróbce.

Czy to dobry moment na kupowanie złota i liczenie na odbicie ceny?

Złoto od tysięcy lat służyło jako długoterminowy magazyn wartości i często było wykorzystywane jako forma płatności. Część inwestorów stale utrzymuje kilka procent wartości swojego portfela w formie złota, czy to fizycznych sztabek i monet, czy też instrumentów takich jak ETF-y, aby zdywersyfikować swoje udziały i potencjalnie zabezpieczyć się przed spadkami wartości akcji i obligacji.

Cena złota ma tendencję do poruszania się w kierunku przeciwnym do kursu dolara amerykańskiego, co czyni je potencjalnym zabezpieczeniem przed spadkiem wartości światowej waluty. Złoto zyskuje również na wartości jako inwestycja podczas inflacji i okresów niepewności spowodowanych niestabilnością geopolityczną lub innymi wydarzeniami na świecie o wpływie globalnym.

Analitycy rynku towarowego są ostrożni w kwestii perspektyw dla rynku złota w obecnym środowisku stóp procentowych i widzą potencjał do dalszych spadków. Zdaniem ekspertów kanadyjskiego banku inwestycyjnego TD Securities, traderzy wątpią, czy limit spadku wartości w segmencie metali szlachetnych został całkowicie wyczerpany. Choć wycena stóp wydaje się obecnie bliższa wartości godziwej, rynki złota nie zdołały wycenić implikacji trwałego okresu restrykcyjnych stóp procentowych.

Analitycy holenderskiego banku ABN Amro skorygowali swoje prognozy cen złota na 2022 i 2023 rok, spodziewając się, że rozwój sytuacji waluty USD na amerykańskich rynkach i polityka banków centralnych będą nadal determinować kierunek cen złota w pozostałej części tego i przyszłego roku.

Holendrzy dodają, że w roku 2023 perspektywa dla cen złota jest bardziej pozytywna. Nie tylko spodziewają się osłabienia dolara amerykańskiego, ale także oczekują, że Fed (amerykański system rezerwy federalnej realizujący zadania banku centralnego Stanów Zjednoczonych) zacznie ciąć stopy procentowe w drugiej połowie 2023 roku. Na dodatek spodziewają się niższych realnych rentowności w USA. Ich nowa prognoza na koniec roku 2023 to 1,900 USD za uncję (poprzednio 2,000 USD/uncję).

A więc …

Odpowiadając sobie na pytanie, czy złoto jest obecnie dobrą inwestycją, należy pamiętać, że wszelkie prognozy pozostają nadal tylko prognozami, stąd nawet najlepsi analitycy mogą się w nich mylić. I choć wyniki z przeszłości nie są gwarancją przyszłych zysków, to jednak historyczne wykresy kursu i wartości złota pokazują, że to jedno z najbezpieczniejszych, jeśli nie najbezpieczniejsze dobro inwestycyjne na świecie, szczególnie w czasach wielkich kryzysów i rosnącej inflacji.

Złoto jest metalem przyszłości. Wystarczy spojrzeć na jego zastosowanie w przemyśle lotniczym. Wydając miliardy dolarów na pojazd kosmiczny, który po uruchomieniu ma podróżować w kosmosie, gdzie możliwość smarowania, konserwacji i naprawy jest absolutnie zerowa, to budowanie go z niezwykle niezawodnych materiałów jest najważniejsze. To właśnie dlatego NASA używa złota na setki sposobów w każdym budowanym przez siebie pojeździe kosmicznym. Jasne więc jest, że znaczenie złota jako metalu o wielu zastosowaniach jest nie do przecenienia i będzie rosło wraz z postępem technologii i cywilizacji człowieka.

 

Źródło:

1 – MEC Mining, Top 5 Uses Of Gold – One Of The World’s Most Coveted Metals, www.mecmining.com.au

2 – Capital.com, Is gold a good investment right now?, www.capital.com

 

Ostatnie wpisy