Złoto, ile go jeszcze zostało?
Złoto to pożądany przez wszystkich chcących się wzbogacić kruszec. Ale tak jak pozostało już niewiele do wykopania Bitcoinów, tak i zasoby złota każdego roku się kurczą. Trudno dokładnie określić, ile fizycznego złota pozostało jeszcze na Ziemi. Dostępne są tylko szacunkowe dane dotyczące ilości nadającego się do wydobycia złota. Według United States Geological Survey, w całej historii ludzkości wydobyliśmy już ok. 190 000 ton złota, a do wydobycia pozostało jeszcze około 50 000 ton. Złoto, ile go jeszcze zostało?
Ograniczone zasoby złota
Według danych kryptowalutowej giełdy Binance, na dzień 3 kwietnia 2024 r. w obiegu znajduje się 19,67 milionów Bitcoinów. Do wykopania BTC pozostało ich już więc niewiele (stosunkowo), bo tylko 1,33 mln – czyli jeszcze tylko 6,33%. Natomiast na podstawie przybliżonych danych US Geological Survey można oszacować, że do wydobycia pozostało jeszcze około 20% złota. Nowe technologie mogą jednak umożliwić wydobycie niektórych znanych rezerw, do których dostęp jest obecnie nieopłacalny. Najnowsze innowacje obejmują duże zbiory danych, sztuczną inteligencję i inteligentną eksplorację danych, które mogą potencjalnie zoptymalizować procesy i obniżyć koszty wydobycia niewydobywalnych dotąd zasobów złota. Robotyka jest już wykorzystywana w niektórych miejscach i oczekuje się, że w coraz większym stopniu stanie się standardową technologią w eksploracji kopalni.
Wyczerpujące się źródło
Złoto jest bardzo poszukiwane jako inwestycja, symbol statusu społecznego oraz kluczowy składnik wielu produktów elektronicznych. Jest to jednak również zasób ograniczony i w końcu nadejdzie moment, w którym nie będzie już czego wydobywać. Część ekspertów mówi o koncepcji szczytu wydobycia złota, czyli momencie kiedy wydobędziemy najwięcej złota w ciągu jednego roku. Niektórzy uważają, że być może już osiągnęliśmy ten punkt. Ale nawet jeśli dojdzie do szczytu wydobycia złota, eksperci twierdzą, że w kolejnych latach prawdopodobnie nie dojdzie do dramatycznego spadku produkcji. Zamiast tego możemy zaobserwować stopniowe jej wyczerpywanie się na przestrzeni kilku dekad. Produkcja w kopalniach spadła i prawdopodobnie znajduje się na trajektorii spadkowej, ale nie dramatycznie.
Firmy wydobywające złoto szacują jego ilość, które pozostaje w ziemi, na dwa sposoby:
1) rezerwy – złoto, którego wydobycie jest opłacalne przy obecnej cenie złota;
2) zasoby – złoto, które potencjalnie stanie się opłacalne do wydobycia po dalszych badaniach lub przy wyższym poziomie cen.
Największe źródła
Największym pojedynczym źródłem złota w historii był zbiornik wodny Witwatersrand Basin w RPA. Witwatersrand odpowiada za około 30% całego złota, jakie kiedykolwiek wydobyto. Inne główne źródła złota obejmują niezwykle głęboką kopalnię Mponeng w RPA, kopalnie Super Pit i Newmont Boddington w Australii, indonezyjską kopalnię Grasberg oraz kopalnie w Nevadzie w USA.
Najwięksi producenci
Chiny są obecnie największym na świecie producentem złota. Zaraz za nimi są: Rosja, Australia, Kanada i USA. Jeśli chodzi o spółki, należąca w większości do Barrick Gold kopalnia złota Nevada Gold Mines jest największym kompleksem wydobywczym złota na świecie, produkującym około 3,5 miliona uncji rocznie. Choć wciąż odkrywane są nowe kopalnie złota, eksperci twierdzą, że odkrycia dużych złóż stają się coraz rzadsze. W rezultacie większość produkcji złota pochodzi obecnie ze starszych kopalń, które są używane od dziesięcioleci.
Trudne wydobycie
Wydobycie na dużą skalę jest niezwykle kapitałochłonne i wymaga użycia wielu maszyn i specjalistycznej wiedzy w celu eksploatacji rozległych obszarów na i pod powierzchnią ziemi. Obecnie około 60% światowych operacji wydobywczych to kopalnie odkrywkowe, podczas gdy reszta to kopalnie podziemne. Wydobycie staje się coraz trudniejsze w tym sensie, że wiele dużych, tanich kopalń i starszych kopalń, takich jak te w RPA, jest bliskich wyczerpania. Z drugiej strony, chińskie kopalnie złota są znacznie mniejsze, a zatem mają wyższe koszty. Pozostało stosunkowo niewiele niezbadanych regionów do wydobycia złota, choć prawdopodobnie najbardziej obiecujące znajdują się w niektórych bardziej niestabilnych częściach świata, takich jak Afryka Zachodnia.
Złoto z Księżyca
Chociaż dostępne zasoby złota na Ziemi mogą być trudne do określenia ilościowego, nie jest to jedyne jego źródło. Złoto znajduje się bowiem również na Księżycu. Jednak koszty związane z jego wydobyciem i transportem z powrotem na Ziemię są znacznie wyższe niż wartość złota. Podobnie, istnieją pewne znane złoża złota na Antarktydzie, których wydobycie może nigdy nie być opłacalne ze względu na ekstremalne warunki pogodowe panujące na tym kontynencie. Złoto jest również rozproszone wzdłuż dna oceanów, ale jest również uważane za nieopłacalne do wydobycia. Jedną z zalet złota jest to, że w przeciwieństwie do innych nieodnawialnych zasobów, takich jak ropa naftowa, można je poddać recyklingowi. Złoto nigdy się więc nie wyczerpie, nawet jeśli nie będziemy już w stanie go wydobywać. Zaprzestanie wydobycia może tylko wpłynąć na jego cenę.
Źródła:
1. How much gold is there left to mine in the world?, BBC, https://www.bbc.com/news/business
2. https://www.usgs.gov
3. https://www.binance.com/pl/price/bitcoin