0

Złoto czy bitcoin. Co lepszą inwestycją w czasie kryzysu?

Na początku tego roku Goldman Sachs  porównał bitcoina do złota. Stwierdził, że ta najpopularniejsza na rynku kryptowaluta może być „nowym złotem” i w najbliższych latach ma potencjał, aby wzrosnąć 2,5 razy w stosunku do swojej obecnej wartości. Oba dobra inwestycyjne cechuje ograniczona podaż i pełniona funkcja środka służącego przechowywaniu wartości. Czy jednak stosunkowo młody bitcoin może stanowić konkurencję dla znanego już dobrze ludzkości od kilku tysięcy lat złota? Złoto czy bitcoin. Co lepszą inwestycją w czasie kryzysu?

Bitcoin a złoto

Jak napisał na początku września The Economic Times, wraz ze zbliżającym się sezonem świątecznym rynek notuje wzrost inwestycji w aktywo jakim jest złoto. Z kolei znana już dziś wszystkim kryptowaluta  bitcoin jest coraz częściej określana jako „cyfrowe złoto”. Jej zwolennicy stoją na stanowisku, że bitcoin może służyć jako środek do przechowywania majątku tak samo jak złoty kruszec. Podobieństwa, takie jak ograniczona podaż i ogólnoświatowa rozpoznawalność i akceptacja pokazują, że bitcoin jest na dobrej drodze do stania się atrakcyjną opcją inwestycyjną. Musi jednak przejść swoją własną, długą ścieżkę do tego, aby wyłonić się jako silny konkurent dla złota. Mimo to analitycy Goldman Sachs widzą w wirtualnej walucie ogromny potencjał, przewidując, że może ona wzrosnąć 2,5-krotnie1.

Ograniczona podaż

Zarówno złoto, jak i bitcoin, są w ograniczonej podaży. Od wieków złoto jest wykorzystywane przez człowieka do wymiany, płatności i gromadzenia bogactwa. Ale jego złoża, choć jeszcze się nie wyczerpały, są dostępne w ograniczonej ilości. Między innymi to powoduje, że jest tak cenne. Również całkowita liczba bitcoinów, które można wydobyć, wynosi dokładnie 21 milionów. Według szacunków z października 2022 r., na świecie pozostało ok. 2 mln BTC. Oznacza to, że 90% wszystkich bitcoinów zostało już wykopanych. Zdaniem ekspertów, wykopanie pozostałych powinno zająć jeszcze 119 lat. Rok 2140 to szacowana data wydobycia ostatniego bitcoina 2.

Globalna akceptacja

Ważne znaczenie dla bitcoina, ocenianego jako dobro inwestycyjne, ma fakt jego ogólnoświatowej rozpoznawalności w społeczeństwie. Ten aspekt również przemawia na jego korzyść, jako atut podobieństwa do złota, które jest najbardziej rozpoznawalnym środkiem majątkowym, najdłużej używanym i uznawanym w historii środkiem wymiany, niż jakiekolwiek waluty, pieniądze, czy inne wartościowe dobra. Wiele krajów zaczyna teraz akceptować użycie kryptowalut takich jak bitcoin. A jak wiadomo systemy finansowe państw całego globu od tysięcy lat opierają się na złocie. Krajowe banki centralne muszą posiadać odpowiedni poziom rezerw w złocie, jako środek zabezpieczenia finansowego w czasach kryzysu.

Trwałość, mobilność i weryfikowalność

Według JP Morgan, kryptowaluta bitcoin i złoto mają jeszcze inne wspólne cechy, takie jak trwałość, która sprawia, że trudno je zniszczyć, przenośność, która powoduje, że są łatwe do przechowywania i transportu oraz weryfikowalność, ponieważ oba dobra majątkowe mogą być, a przynajmniej powinny, środkiem płatniczym legalnych transakcji. Jako aktywa, oba pełnią ważną rolę w okresie kryzysu. Choć jeśli złoto jest rozpoznawalne i stosunkowo łatwo wymienialne niemal w każdym zakątku świata, to już nie można tego samego powiedzieć o bitcoinie, którego nie da się ot tak w każdym miejscu wyjąć z konta i zapłacić nim za żywność, wodę, transport, czy wynajęcie pokoju.

Historycznie złoto zawsze odgrywało bardzo ważną rolę w trudnych czasach. Podczas wojen, kiedy ludzie migrowali, nosili ze sobą, i przy sobie, swój majątek w złocie. Dziś zwolennicy bitcoina deklarują, że w czasie kryzysu gospodarczego „bankują” swoje środki w kryptowalutach.

Złoto czy bitcoin, co lepszą inwestycją?

Jeśli spojrzeć na historię złota, to wytrzymało ono długą próbę czasu. Złoto jest znane i używane przez człowieka co najmniej od 6 tysięcy lat. Tak przynajmniej twierdzą twórcy popularnego serialu „Złoto – 6 tysięcy lat ludzkiej obsesji”. Stało się światowym standardem przechowywania oszczędności, inwestowania środków, budowania bogactwa. Jako aktywo jest znane z tego, że utrzymuje swoją wartość i nigdy całkowicie tej wartości nie traci. Od lat 70-tych XIX wieku jest używane jako podstawa międzynarodowego systemu monetarnego. W porównaniu z tym, bitcoin może się legitymować zaledwie 13-14-letnią historią. Do tego, w odróżnieniu od złota, jak na razie tylko kilka krajów zaczęło używać go jako standardowy środek wymiany.

Bitcoin jako nowa technologia blockchain obecnie rozwija się i w rzeczywistości jest jeszcze na wczesnym etapie swojej krzywej na wykresie dojrzałości. W przeciwieństwie do złota, które jest znane z szerokiej nieulotności, stabilności, prawdziwej wartości pieniądza i bezgranicznej akceptacji, bitcoin wciąż musi przejść przez wiele testów w takich obszarach jak bezpieczeństwo i zaufanie. Istnieje spora szansa, że w przyszłości bitcoin stanie się równie stabilny jak złoto. Jednak jak każda technologia potrzebuje czasu, aby dojrzeć i ustabilizować się, i to pokazać. Według stanu na dziś można w skrócie podsumować, że jako inwestycja bitcoin jest dobry dla spekulacji, złoto – dla bezpieczeństwa i zachowania majątku.

 

Źródła:

1 – The Economic Times, Can Bitcoin be the new gold that funds your future?, 10 września 2022 r.

2 – Business Insider, Satoshi — czym jest i jak funkcjonuje?, 10 października 2022 r.

Ostatnie wpisy