0

Na czym polega świadome oszczędzanie

 „Bogatym nie jest ten kto dużo zarabia, ale ten kto dużo oszczędza”

J.D. Rockefeller

Po lekturze wpisu „ Czy papierowe banknoty to pieniądze ?” już wiesz, że gromadzenie oszczędności w papierkach to nie najlepszy pomysł na bezpieczną przyszłość finansową. . Oszczędności dają poczucie komfortu i bezpieczeństwa, a także pole do manewru w sytuacji, kiedy zaskoczą nas nagłe i niespodziewane wydatki. Ponadto, rozsądne gospodarowanie naszymi nadwyżkami finansowymi przyczynia się do budowy kapitału.

„Posiadanie pieniędzy jest lepsze od ich braku, przynajmniej z powodów finansowych.”
Woody Allen

Jeżeli już posiadasz jakieś oszczędności, lub właśnie podejmujesz decyzje o długofalowym i systematycznym oszczędzaniu, rozważ złoto. jako sprawdzoną przez pokolenia, tradycyjną formę lokowania oszczędności. Złoto w tej roli sprawdza się od tysięcy lat i trudno znaleźć równie rozsądną alternatywę. Na przestrzeni wieków upadały imperia, zmieniały się ustroje i systemy gospodarcze, wymieniono waluty, a złoto chroniło i chroni ulokowaną w nim wartość. Pozwoliło swoim właścicielom zachować siłę nabywczą i zabezpieczyło przed wywłaszczeniem z oszczędności.Tak zmieniała się cena złota wyrażona w dolarach na przestrzeni ostatnich 100 lat.

oszczędzaj

Warto dowiedzieć się, dlaczego złoto znów wraca na salony współczesnego systemu finansowego. To lekcje, które musisz odrobić osobiście. Tu nie możesz zdawać się na doradców. Chodzi o Twoje bezpieczeństwo i dla nikogo nie jest ono tak ważne jak dla Ciebie.

Najnowsza historia współczesnego pieniądza to dwa fundamentalne wydarzenia. 

I.  Konferencja w Bretton Woods (1–22 lipca 1944 r.), w której uczestniczyło 730 delegatów z 44 państw.

W wielkim skrócie,  powołano nowy światowy pieniądz i został nim Dolar USA. Dzięki olbrzymim zapasom złota amerykanie ustanowili dla swojej waluty parytet (pokrycie ) w złocie, a  państwa członkowskie przyjęły obowiązek stosowania takiej polityki monetarnej, aby utrzymać w miarę stałe kursy wymiany. Jednym z organów, który powstał aby nadzorować przestrzeganie ustaleń konferencji, był Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Według ustaleń konferencji 1 uncja złota (31,1g)  miała wartość 35,00 USD.

Świat ruszył do odbudowy ze zniszczeń, które spowodowała II wojna światowa. A Stany Zjednoczone ruszyły do drukowania papierowych znaków pieniężnych nazywanych dolarem, które teraz były potrzebne całemu światu. W dolarach rozliczano większość międzynarodowych transakcji handlowych. Banki centralne zaczęły gromadzić i przechowywać rezerwy walutowe w amerykańskim dolarze, równie cennym jak złoto.

II. Zawieszenie przez USA wymienialności dolara na złoto.

5 sierpnia 1971 r. prezydent Richard Nixon zamknął „złote okno”. System Bretton Woods zaczął się załamywać, ponieważ dolary można dodrukowywać, a złota niestety nie. Ostatecznie system Bretton Woods upadł w 1973 r. Nowe zasady funkcjonowania MFW uchwalono w kwietniu 1976 r. i wprowadzono w życie w 1978 roku.

Jeżeli rozumiesz, co miał na myśli człowiek, który powiedział, że:

„Każda władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie.”
Lord John Acton

to pomyśl, jak deprawuje możliwość robienia pieniędzy z papieru. Dzisiejszy dolar jest bardziej podatkiem imperialnym, niż pieniądzem, i dlatego nie sprawdza się jako instrument do gromadzenia i przechowywania w nim oszczędności. My Polacy mamy olbrzymi sentyment do dolarów wyniesiony z poprzedniego systemu, kiedy dolar był synonimem wolności i bogactwa. Ale pora trzeźwo patrzeć na realia i fakty. A są one takie, że maszyny drukujące dolary pracują coraz szybciej.

oszczędzaj

Na koniec, wracając do Twojego gromadzenia oszczędności, chcę Ci przekazać najważniejsze przykazania dobrego inwestora:

„Zasada nr 1: Nigdy nie trać pieniędzy.
Zasada nr 2: Zawsze pamiętaj o zasadzie nr 1”

Warren Buffett

Myśl i działaj według tych zasad. Nie pozwalaj, aby chytrość zjadała twój rozum i majątek. Nie traktuj fizycznego złota jako aktywa, na którym chcesz się wzbogacić. Złoto, jako ubezpieczenie Twoich oszczędności powinno stanowić 20-30% długoterminowego portfela.

Ostatnie wpisy