0

Wojna o pieniądz w czwartej odsłonie

W polskich księgarniach dostępna jest już kolejna część bestsellerowego cyklu „Wojna o pieniądz” autorstwa cenionego chińskiego ekonomisty Songa Hongbinga. W czwartym tomie Hongbing po raz kolejny obnaża przed czytelnikiem zawiłe i nieczyste reguły rządzące współczesnym światem finansów. Autor znany szeroko ze swojego wizjonerstwa i trafnego przewidzenia scenariusza kryzysu z 2008 roku nie ma dla nas najlepszych wieści. Ślepa uliczka, w którą zapuściła się globalna gospodarka, podgrzewana chorobliwą chciwością i sztucznie wykreowanym dolarem, skończy się niebawem ekonomiczną przepaścią. Czeka nas kryzys o niespotykanej dotąd skali. Tym razem będzie to kryzys pieniądza.

 

Hongbing znów celnie 

 

Postaci Songa Hongbinga osobom poruszającym się w tematyce globalnych finansów nie trzeba specjalnie przedstawiać. Ten uznany chiński ekonomista i ekspert w dziedzinie finansów od lat słynie ze swoich bezkompromisowych poglądów, których obszerną próbkę otrzymaliśmy już w poprzednich tomach cyklu. Co ważne, autorowi daleko do demagogii i chęci wzniecania tanich sensacji. Wnioski formułowane przez Hongbinga zawsze podparte są bogatym warsztatem analityczno-teoretycznym. Czwarta część „Wojny o pieniądz” (piąta na rynku chińskim – trzecia część nie doczekała się polskiej edycji) ze znamiennym podtytułem „Cisza przed burzą” została wydana w Chinach już w 2014 roku. Czas jaki upłynął do pojawienia się jej polskiej edycji i wydarzenia jakie w międzyczasie się rozegrały nie odbierają jednak książce aktualności. Co więcej, dostarczają kolejnych dowodów na opisane w niej mechanizmy.

 

Dolar boi się złota 

 

Książkę otwiera analiza wydarzeń z kwietnia 2013 roku, określanych popularnie krachem na rynku złota. Doświadczony i bystry w swej ocenie Hongbing po raz kolejny nie daje się zwieść komunikatom wypuszczanym do ogólnego obiegu przez zainteresowane tym kręgi. Złoto nie upadło. Nie straciło też swojej wartości ani ekonomicznej roli. Wydarzenia, z jakimi zmierzył się rynek przeszło pięć lat temu, wyraźnie oderwane były od logiki, a płynące z rynku sygnały całkiem sprzeczne. Cóż więc tak naprawdę się wtedy wydarzyło? Za kurtyną, szczelnie zamaskowaną przez specjalistów od rządowego PRu, przeprowadzony został szczegółowo zaplanowany, zmasowany atak na rynek złota. Nie od dziś wiadomo, że słabnący dolar panicznie boi się tego kruszcu, jak też innych alternatyw dla dolara. Co spotkało wiele państw, które próbowały sprzeciwić się hegemonii dolara i zorganizować alternatywny system rozliczeń? A jak w kanale mainstreamowym interpretowane są aktualne spadki na rynku złota? Hongbing pomaga nam otworzyć oczy i nabrać jakże potrzebnej trzeźwości oceny.

 

Przyszłość zawarta w przeszłości

 

Czy świat otrząsnął się już po wielkim kryzysie 2008 roku? Czy możemy dziś spać spokojnie? Hongbing nie pozostawia nam złudzeń. Przyczyny problemów nie zostały nigdy usunięte. Leczono jedynie skutki i niestety tylko pozornie. W pierwszych sześciu rozdziałach Hongbing szczegółowo diagnozuję sytuację, w jakiej znajdują się aktualnie Stany Zjednoczone. Poprzez szeroką analizę, od rynku złota i dolara po podział własności, autor nakreśla smutny scenariusz nadciągającej katastrofy. Świat finansów zdominowany przez garstkę wpływowych ludzi, kierujących się chorobliwą chciwością i żądza nieograniczonej władzy, podlega coraz głębszej degeneracji. Z tego zaułku nie ma już wyjścia. Choć w swych analizach Hongbing skupia się głównie na okresie 2008-2013, naświetlone mechanizmy okazują się być dalece uniwersalne. Oddając się lekturze kolejnych rozdziałów trudno odmówić autorowi słuszności w odniesieniu obecnej sytuacji do upadku Cesarstwa Rzymskiego, czy też kresu Północnej dynastii Song. Choć od wydarzeń tych dzielą nas długie wieki pewne schematy pozostają zaskakująco podobne. Jak trafnie zauważa autor, przyszłość zawarta jest bowiem w przeszłości. Niestety wcale się z niej nie uczymy.

„Wojna o pieniądz 4. Cisza przed burzą” to kolejna interesująca lektura dla każdego pragnącego wgłębić się w rzeczywiste mechanizmy rządzące światowymi rynkami finansowymi. Hongbing po raz kolejny idzie pod prąd demaskując liczne nadużycia i manipulacje, jakim tak naprawdę wszyscy jesteśmy poddawani. Warto przeczytać, warto wiedzieć i być czujnym. Tylko tak będziemy w stanie przygotować sobie właściwą linię obrony na nadciągający kryzys.

 

Agata Ziąbska
Powiernik S.A.
www.powiernik.net

Ostatnie wpisy