0

Będzie nowa waluta oparta na złocie? To może oznaczać, że jego cena pójdzie mocno w górę.

Władimir Putin ogłosił 22 czerwca 2023 r., że kraje BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, Republika Południowej Afryki) planują wprowadzenie nowej globalnej waluty rezerwowej opartej na złocie. Czy do tego dojdzie i kiedy, jeszcze nie wiadomo. Jednak już sam fakt, że tak wielkie gospodarki i państwa rozważają oparcie międzynarodowego handlu na złocie prawdopodobnie sprawi, że jego cena pójdzie w górę.

Nowa waluta oparta na złocie

Agresja militarna na Ukrainę sprawiła, że społeczność międzynarodowa wprowadziła liczne sankcje na obrót gospodarczy z Rosją. Ogromne aktywa Rosji trzymane za granicą zostały zamrożone. Jak pisze portal BitHub.pl, sankcje zmusiły ją do poszukiwania nowych rynków i nasilania wymiany gospodarczej z innymi krajami. Rosja obróciła swoje kierunki handlowe w stronę państw azjatyckich i afrykańskich, w tym tworzących BRICS. W efekcie handel z Chinami, Indiami, Brazylią i RPA według rosyjskich doniesień wzrósł o 38% w pierwszych trzech miesiącach 2023 r. Teraz państwa te, wzmocnione wzmożonym obrotem, chcą niejako uniezależnić się od dolara, tworząc i operując nową walutą, opartą na złocie. Na początku lipca doniesienia o jej stworzeniu potwierdziła rosyjska ambasada w Kenii.

Indie sceptyczne

Bardziej szczegółowe ramy dla waluty BRICS opartej na złocie mają zostać ogłoszone podczas szczytu sojuszu, który odbędzie się w sierpniu w Johannesburgu. Jednak inwestorzy nie powinni się spodziewać, aby takie potęgi jak Chiny czy Indie zadeklarowały natychmiastowe porzucenie dolara w obrocie międzynarodowym. Zwłaszcza Indie, które z całej piątki sojuszników wydają się być jedynym krajem, który nie wykazał zainteresowania planami wprowadzenia nowej waluty.

Minister spraw zewnętrznych Indii S. Jaishankar na konferencji prasowej 3 lipca 2023 r. poinformował, że Indie nie planują wprowadzenia waluty BRICS. Na miesiąc przed szczytem oświadczył, że mogą wycofać się z tworzenia nowej waluty. Zamiast tego skoncentrują się na wzmocnieniu rupii. Ale Indie są jedynym państwem w bloku, które dobrze sobie radzi pod względem PKB. W związku z tym kraj ten nie potrzebuje wsparcia ze strony BRICS i może przetrwać bez nowej waluty. Indie mają również dobre stosunki z USA i Europą dzięki umowom handlowym i wojskowym wartym miliardy dolarów. Kraj nie chce ryzykować wzruszenia podstaw handlu z zachodnimi potęgami, wierząc w jeszcze niewydaną walutę BRICS.

Rola złota rośnie

Pomimo tego, jak również słów Lesliego Maasdorpa, wiceprezesa BIRCS New Development Bank, który powiedział, że zmiany walutowe zajmą bardzo dużo czasu, dlatego wszelkie dyskusje na temat alternatywnych walut należy rozpatrywać bardziej w sferze średnio- i długoterminowej, trend de-dolaryzacji nie jest jakąś odległą melodią przyszłości. To dzieje się już teraz. Udział banknotów Rezerwy Federalnej w rezerwach walutowych w ciągu ostatnich kilku lat stale malał. Patrząc na to, jak Stany Zjednoczone wprowadzają sankcje, wiele krajów, w tym przede wszystkim tworzących BRICS, zaczęły zwiększać swoje zasoby złota, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi skutkami gospodarczymi kolejnych międzynarodowych sankcji.

Komentarz eksperta

Maciej Furmaniuk, wiceprezes zarządu Powiernik S.A. – Pomysł stworzenia nowej waluty mającej wsparcie w złocie i w gospodarkach takich potęg jak Chiny, Rosja, RPA, Brazylia i Indie, daje wizję wprowadzenia na rynek nowego, bardzo silnego pieniądza. Jednak aby nowa waluta miała choć porównywalną wartość do złota, musi być łatwo wymienialna jak ono, a przede wszystkim oferować gwarancje, pewność i zaufanie jakim od wieków cieszy się złoto. Oparcie waluty o złoto ma taką zaletę, że nawet gdyby część Państw odmówiła przeprowadzania transakcji w takiej walucie – to z łatwością, można ją wymienić na kruszec, którego przyjęcia nikt nie odmówi. Oczywistym jest, że sojusz państw BRICS ma na celu osłabienie amerykańskiego prymatu i zdominowanie w przyszłości światowego handlu. Przysłużyć się temu może nowa waluta oparta na złocie, silnie uniezależniona od dolara. A to z pewnością przysłuży się samemu gwarantowi tej waluty – czyli złotu. Jego wartość może więc po jej wprowadzeniu mocno poszybować w górę.

 

Źródła:

  1. BitHub.pl, Hegemonia dolara zagrożona! Nowa waluta rezerwowa BRICS!, https://bithub.pl
  2. The Times of India, BRICS’s plan to float a common currency & India’s reaction to it, https://timesofindia.indiatimes.com

Ostatnie wpisy