0

Złoto nie sprzedawało się tak dobrze od 1967 r. Rekordowa sprzedaż złotych monet i sztabek

Według World Gold Council (Światowa Rada Złota), banki centralne kupiły w 2022 roku więcej złota niż w jakimkolwiek innym roku od 1967 r. Kupujący korzystają z niższych cen złota. Wzrósł przede wszystkim popyt na złoto w sztabkach i monetach. Rekord wszech czasów w ilości sprzedanych uncji złotych monet i sztabek odnotowała australijska mennica Perth Mint. Polacy kupili w 2021 r. ponad 3 tony złota, czyli o 72 proc. więcej niż rok wcześniej. W sumie światowy popyt na złoto wyniósł 1 181 ton w okresie lipiec-wrzesień 2022 r., co oznacza wzrost o 28 proc. z 922 ton w tym samym okresie roku poprzedniego. Czy rekordowa sprzedaż złotych monet i sztabek utrzyma się w 2023?

Jak skorzystać na niskim kursie złota

Choć podobno kurs złota znalazł się w lokalnym dołku, nie znajduje to całkowitego odzwierciedlenia w rynku. Bo podczas gdy jedni powstrzymali się od zakupu królewskiego kruszcu, bądź zdecydowali się go wyprzedać, inni na tym skrzętnie skorzystali, skupując złoto po korzystnych cenach.

Ceny złota w tym roku wahały się w związku z trudną sytuacją ekonomiczną na świecie, jaką zbudowały rosnące stopy procentowe. Te wahania miały wpływ na decyzje zakupowe drobnych inwestorów, którzy bardzo uważnie przyglądali się każdej wydawanej złotówce i woleli ją zatrzymać w portfelu. Ale nie banki. Tylko w trzecim kwartale 2022 r., kiedy ceny złota spadły, światowe banki centralne kupiły prawie 400 ton złota o wartości ok. 20 miliardów dolarów, czyli prawie czterokrotnie więcej niż 12 miesięcy wcześniej. Te rekordowe zakupy zwiększyły zasoby złota banków centralnych do 673 ton.

O 72% większa sprzedaż złota w Polsce

Po trzech kwartałach 2022 roku,  cena złota wyrażona w USD spadła o ok. 7%. Jednak równolegle ponad 20% wartości do USD stracił polski złoty. Oznacza to, że z punktu widzenia polskiego inwestora cena tego szlachetnego metalu pozostaje bardzo stabilna. Znajduje to swoje potwierdzenie w zachowaniach konsumentów. Polacy, zwłaszcza w obliczu niepokoju za wschodnią granicą, chętnie kupują złote sztabki i złote monety, jako środek przechowania wartości na wypadek kryzysu. Według informacji Mennicy Skarbowej, inwestorzy nabyli 3,1 tony złota, co oznacza o 72% większą sprzedaż w porównaniu rok do roku.

Popyt na złote monety i sztabki

Z raportu World Gold Council wynika, że popyt na złoto był również silny ze strony jubilerów i nabywców złotych sztabek i monet. Skurczyły się za to zasoby „papierowego” złota, czyli przechowywanego w ETF-ach (exchange traded funds, fundusze inwestycyjne). Złoto jest postrzegane przez inwestorów jako bezpieczny sposób przechowywania majątku w trudnych czasach, a wielu inwestorów finansowych sprzedało udziały w ETF-ach opartych na złocie, gdy stopy procentowe wzrosły i wypchnęły w górę zyski z innych aktywów.

Wyzbycie się złota przez fundusze ETF pomogło zepchnąć ceny złota w dół o 8% w trzecim kwartale 2022 r., ale ten spadek cen pomógł pobudzić popyt na biżuterię. Ogólnie, III kwartał napędzany przez silniejsze zakupy konsumentów i banków centralnych, pomógł popytowi w ujęciu rocznym powrócić do norm sprzed epidemii COVID-19. Popyt na złoto (bez uwzględnienia rynku pozagiełdowego OTC) w III kwartale był wyższy o 28% r/r i wyniósł 1 181 ton. Popyt od początku roku wzrósł o 18% wobec analogicznego okresu w 2021 r., wracając do poziomów sprzed pandemii.

Wzrost zakupu sztabek i złotych monet o 300%

Największym nabywcą złota w III. kwartale 2022 r. była Turcja (31,17 ton), a następnie Uzbekistan (26,13 ton) i Indie (17,46 ton) oraz Katar (14,77 ton). Nie wszystkie kraje regularnie raportują swoje zakupy złota, trudno więc dokładnie oszacować, ile w tym samym okresie kupiły przede wszystkim Chiny i Rosja. Zakupy złotych sztabek i monet wzrósł w Turcji do 46,8 ton w III kwartale, gdy ludzie kupowali złoto, aby chronić się przed szalejącą inflacją. Oznacza to wzrost zakupu tych aktywów o ponad 300% w porównaniu rok do roku.

Rekord wszech czasów w ilości sprzedanych uncji złotych monet i sztabek

Najstarsza, istniejąca do dziś, mennica w Australii – The Perth Mint – na początku listopada poinformowała, że odnotowała rekord wszech czasów w ilości sprzedanych uncji wyrobów menniczych. W październiku sprzedała 183 102 uncji złota w monetach i sztabkach.

Pytanie co przyniesie rok 2023? – czas pokaże.

Źródło:

  1. World Gold Council, Gold Demand Trends Q3 2022, 1 listopada 2022 r.
  2. The Perth Mint, The Perth Mint reports all-time record for ounces sold as gold coins and minted bars, 3 listopada 2022 r.

 

 

Ostatnie wpisy