0

Przewidywania co do opłacalności inwestycji w złoto w 2023 r.

W obliczu utrzymującej się, niemalejącej inflacji oraz destabilizacji gospodarczej, prowadzący działalność gospodarczą, a także zarabiający pracą na całym świecie, zaczęli dokonywać oceny posiadanego majątku i zasobów finansowych. Giełdowe wahania, czy globalne zawirowania geopolityczne nie sprzyjają również bezpieczeństwu inwestycji. Wszyscy zaczęli dostrzegać kurczące się konta oszczędnościowe i malejące z powodu inflacji dochody. Wielu znów zaczęło rozważać dodanie do swoich portfeli przynajmniej choć odrobinę złota, czyli dobra inwestycyjnego od zawsze postrzeganego jako bezpieczna przystań dla kapitału i inwestycji w czasach kryzysów. Czy 2023 rok to dobry rok na inwestycję w złoto? Przewidywania co do opłacalności inwestycji w złoto w 2023 r.

 

Bezpieczna inwestycja

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co przyniesie przyszłość dla ceny złota, ale ważne jest, aby zrozumieć dokąd złoto może zmierzać w 2023 roku, zanim zainwestuje się w ten szlachetny metal.

Ile jest warte złoto teraz?

Zanim przyjrzymy się przewidywaniom dla złota, warto przeanalizować jego ostatnie wyniki. Po słabych rezultatach przez większą część 2022 roku, złoto powróciło pod jego koniec i na początku następnego. Jak dokładnie wyliczyli dziennikarze stacji CBS News, w okresie od listopada 2022 r. do 8 lutego 2023 r. cena złota wzrosła o 14%.

Wzrost wartości złota może być tłumaczony mniej agresywnymi komunikatami z amerykańskiego Banku Rezerw Federalnych w zakresie stóp procentowych. Cena złota może być dodatkowo wspomagana przez ponowne otwarcie gospodarki Chin (po pandemii koronawirusa, zawirowaniach wywołanych wojną na Ukrainie) i wynikający z tego wzrost popytu na złotą biżuterię.

W połowie lutego 2023 roku, cena złota wynosiła 2 646,50 dolarów za uncję, co oznacza wzrost o 0,90% w skali roku. Jeśli dolar nadal będzie osłabiał swoją wartość, tak jak to miało miejsce od listopada 2022 r. do stycznia 2023 r. (spadek o 7%), może to wskazywać na wyższe wartości złota w przyszłości.

 

Jak na przestrzeni lat plasuje się obecna wartość złota?

Wartość złota spadła o 2,88% w ujęciu rocznym od połowy lutego 2022 roku. Choć spadek jest stosunkowo minimalny, to jednak jest w nim coś więcej niż widać na pierwszy rzut oka. Ceny złota zbliżyły się do rekordowych poziomów ponad 2000 dolarów za uncję w lutym 2022 roku, czyli przed wybuchem wojny na Ukrainie. Kolejne miesiące nie były już dla złota tak kolorowe. Do września 2022 r. wartość tego metalu szlachetnego spadła o ponad 20%. Historycznie agresywny harmonogram podwyżek stóp procentowych, wraz z silnym dolarem, wpłynął na spadek wartości metalu szlachetnego. Wszystko to przez silnego dolara. Dolar umacniał się w okresie inflacji, co spowodowało, że złoto nie mogło mieć dobrych wyników. A historycznie złoto zawsze było dobrym zabezpieczeniem w okresach inflacji.

Złoto jest postrzegane jako zabezpieczenie przed inflacją i sposób na przechowywanie i ochronę majątku. Jednak pomimo wysokiej inflacji, dolar umacniał się w stosunku do innych walut przez dużą część 2022 roku. Według danych Nominal Broad U.S. Dollar Index, trend ten utrzymywał się do listopada 2022 roku, po czym dolar osłabił się nieznacznie do stycznia 2023 roku. To sprawiło, że w tym okresie ceny złota zaczęły piąć się w górę.

 

Dokąd może zmierzać wartość złota w 2023 r.?

Nikt nie może wiedzieć na pewno, jak dokładnie kształtować się będzie kurs jakiegokolwiek dobra inwestycyjnego. Co do złota, jak podaje CBS News, wielu ekspertów finansowych jest nastawionych do niego optymistycznie. Ważną rolę w perspektywach dla złota w tym roku odgrywać będą: ustalana przez banki centralne wysokość stóp procentowych oraz siła dolara. „Trend dla złota będzie zdecydowanie wzrostowy, co tak naprawdę będzie zależało od tego, jak będzie zachowywał się dolar” – powiedział CBS jeden z ekspertów, który dodał, że w jego opinii w 2023 roku dolar nadal będzie się osłabiał na skutek tego, że gospodarka powinna nieco się wzmocnić, a stopy procentowe ustabilizować, więc w tych okolicznościach złoto może dobrze sobie radzić. Co więcej, zagrożenie recesją może dobrze wróżyć cenie złota. Historycznie wartość złota ma tendencję do wzrostu, gdy inflacja obniża wartość klasycznej waluty.

 

Podsumowanie

Nie wiadomo, czy w 2023 roku wartość złota wzrośnie. Część analityków przewiduje, że nie. Jednak o walorach inwestycji w złoto przemawia jego długoterminowa stabilność, która jest jego największą wartością dla inwestorów, zwłaszcza w niestabilnym środowisku gospodarczym. Trzymanie kawałka złota może pomóc zdywersyfikować Twój portfel i zrównoważyć bardziej ryzykowne inwestycje. Wielu ekspertów finansowych zaleca trzymanie w złocie od 5% do 10% wartości całego portfela. Szczególnie gdy posiada się akcje, których wartość idzie w dół, inwestorzy są szczęśliwi, że zabezpieczyli część majątku w złocie. Według raportu Światowej Rady Złota (World Gold Council), pomimo spadków notowań złota w 2022 r., jego skup w wykonaniu banków centralnych był w minionym roku rekordowy.

 

Źródła:

1) Will gold’s value increase in 2023?, CBS News, 16 lutego 2023 r.

2) You asked, we answered: the history, context and outlook for central bank gold buying, World Gold Council, 28 marca 2023 r.

 

 

 

 

Ostatnie wpisy