0

Systematyczność w oszczędzaniu

 

Podstawy oszczędzania. Systematyczność.

 

Sporo w mediach o zmianach w ZUS-ie. Zmiany będą, bo ze względu na niewydolność obecnego systemu muszą być wprowadzone. Pisaliśmy już o tym w „ ZUS. Jaka piękna katastrofa” . Jakie to będą zmiany? Tego jeszcze nikt nie wie. Nasi politycy mają zdecydowanie więcej pomysłów niż środków zgromadzonych na ten cel. My mamy tylko nadzieję, że będą to pomysły lepsze od OFE.

Rosnąca niepewność dotycząca przyszłości naszych emerytur powoduje sukcesywny wzrost świadomości społeczeństwa odnośnie konieczności samodzielnego zabezpieczenia się na tą okoliczność. Obecnie już 83% dorosłych Polaków deklaruje świadomość, że państwowa emerytura nie da im pełnego utrzymania. Tak więc pierwszy krok już za nami. Wiemy, że musimy oszczędzać, aby zapewnić sobie godną jesień życia. Od świadomości do podjęcia działań droga już niedaleka.

Niestety na razie systematyczne oszczędzanie wciąż nie jest jeszcze powszechne. A w tym konkursie wygra ten, kto szybciej podejmie decyzje. Czekając i poszukując sprawdzonej i uniwersalnej metody długofalowego gromadzenia oszczędności tracisz to, co najcenniejsze. Tracisz czas.

Korzyści płynące z systematycznego oszczędzania to nie tylko możliwość odkładania nawet niewielkich kwot i dotarcie do celu. Zastosowanie w długoterminowym oszczędzaniu mechanizmu uśredniania ceny zakupu określonego instrumentu zmniejsza wrażliwość na wahania jego ceny, co pozwala podjąć większe ryzyko.

Warto więc podjąć decyzję już dziś, a następnie konsekwentnie ją realizować. Rozpoczęcie regularnego oszczędzania nawet z niewielką kwotą ma sens, ponieważ:

  1. Uczymy się regularności.
  2. Myślimy o naszym planie.
  3. Powiększające się oszczędności wymuszają większe zainteresowanie rynkiem finansowym, przez co pogłębiamy swoją wiedzę oraz rozwijamy swoja inteligencję finansową.

 

W trakcie gromadzenia oszczędności należy pamiętać, że na naszej drodze czyhają niebezpieczeństwa.

Wróg nr 1 – to chęć, aby wyciągnąć część oszczędności i wydać je na drobne albo większe przyjemności. A jeżeli już zdarzy się to pierwszy raz, to wzrośnie prawdopodobieństwo, że będziemy robić to częściej.

Wróg nr 2 – to chęć zmiany strategii. Nie należy za często zmieniać zasad przyjętych na początku. Śledzenie rynku i częste zmiany zostawiamy fachowcom. Z uzyskaniem wyników inwestycyjnych lepszych od średniej rynkowej zmagają się zawodowi, doświadczeni inwestorzy i często nie potrafią wygrać z rynkiem.

Myśląc o długofalowym oszczędzaniu rozważ „Program Powiernik”. Czym jest złoto i jakie są jego główne zalety już wiesz. Program jest prosty, elastyczny i wygodny. Budowanie prywatnej rezerwy złota jest doskonałą strategią na długie lata. Złoto inwestycyjne, będące w Twoim posiadaniu, zapewni Ci odpowiednią dozę bezpieczeństwa.

Jeżeli teraz myślisz o odkładaniu niewielkiej kwoty i myślisz, że wynik będzie mizerny, to pamiętaj, że przecież z czasem będą się zmieniać Twoje możliwości. Będziesz się rozwijać zawodowo i Twoje przychody będą rosły. Będzie więc możliwość zwiększenia kwoty przeznaczonej na oszczędzanie.

Pomyśl też, że emeryci maja mniejsze potrzeby i wydatki. Nie spłacają kredytów, nie ponoszą kosztów związanych z utrzymaniem dzieci i nie oszczędzają na emeryturę.

Dlatego zacznij oszczędzać już dziś, bo jedno jest pewne, lepiej mieć oszczędności niż ich nie mieć, gdy nadejdzie jesień życia. Podejmując dziś właściwą decyzję, możesz zapewnić sobie prawdziwą Złotą Jesień.

Im wcześniej zaczniesz i im dłużej będziesz oszczędzać, tym większe korzyści przyniesie konsekwentne i systematyczne oszczędzanie.

Ostatnie wpisy