0

Co daje posiadanie złota inwestycyjnego?

Rok 2010

Ze stanowiska prezesa UniCredit ustąpił Alessandro Profumo. Odchodzący prezes na otarcie łez otrzymał premię w wysokości 40 milionów Euro. Premia ta okazała się na tyle mizerna, że pan Alessandro natychmiast musiał szukać nowej pracy. Na szczęście znalazł ją w rosyjskim Sbierbanku oraz w Banca Monte dei Paschi. Obecnie wykonywanie nowych obowiązków panu Alessandro utrudnia nieco prokurator z Mediolanu prowadzący dochodzenia w związku z podejrzeniem o oszustwa podatkowe oraz fałszowanie sprawozdań finansowych. Stare sprawy dotyczą szefowania w UniCredit, nowe Monte dei Paschi.

Rok 2016

O kłopotach największego włoskiego banku UniCredit pisaliśmy już w „Pewne jak w banku”. Włoscy bankierzy potrzebują kapitału jak kania dżdżu. Akcje UniCredit lecą na łeb na szyję i w ciągu roku straciły prawie 60%. Firma sprzedaje swoje udziały w zagranicznych filiach. W Polsce PZU negocjuje warunki zakupu należącego do Włochów Bank Pekao S.A. Wydawać by się mogło, że sytuacja dla Włoskich bankierów jest zła. Dodatkowo nowe prawo unijne nie pozwala rządom ratować upadających instytucji finansowych z pieniędzy publicznych.

Bankrutujący UniCredit właśnie wyemitował i sprzedał 10-letnie obligacje za miliard euro. Kupcy ustawili się w kolejce i obligacje rozeszły się na pniu. W najbliższym czasie UniCredit planuje dalsze emisje. Na usta ciśnie się pytanie: Przepraszam czy ktoś tu zwariował?

Natychmiast wyjaśniamy.

Żyjemy w nowej rzeczywistości ekonomicznej. Tutaj pieniądze, bogactwo i oszczędności „papierowe” biorą się z dobrej woli Europejskiego Banku Centralnego i z drukarki.

Szczęśliwi nabywcy obligacji UniCredit dokonali zakupu, bo doskonale wiedzą, że te „pewne” papiery UniCredit odkupi Europejski Bank Centralny, któremu przewodniczy Włoch Mario Draghi i w dodatku zrobi to za pieniądze, które EBC sobie wydrukuje.

W świetle obecnych działań Unii Europejskiej, coraz liczniejszych regulacji oraz bardzo luźnej polityki monetarnej prowadzonej przez Europejski Bank Centralny, warto przypomnieć:

„Systemy monetarne oparte na papierowym pieniądzu bez pokrycia zawsze upadają, ponieważ chciwość i żądza władzy nie znają żadnych granic.

Kiedy powstaje silny trend do powołania rządu sterującego odgórnie gospodarką, który ma naprawić zapaść, kontrolować i regulować gospodarkę oraz zapobiegać w ten sposób przyszłym załamaniom, wtedy osobom kreującym papierowy pieniądz przekazuje się ster i daje jeszcze większą władzę.

Ci, którzy mają możliwość kreowania pieniądza z niczego i czerpią z tego korzyści, jak zwykle się przeliczą”.

dr Lawrence Parks
Fonudation for thr Advancement
of Monetary Education (FAME)

Politycy dawno już zapomnieli o elementarnych zasadach planowania wydatków. Doskonałym remedium na wszystkie bolączki budżetowe są kolejne kredyty.

Oszczędzanie w czasach dziko rosnącego długu publicznego nie jest zadaniem łatwym. Wszelkie formy oszczędzania: długoterminowe lokaty, plany emerytalne, plany posagowe oparte na papierowych pieniądzach, stają się coraz mniej pewne. Solidna poduszka finansowa powinna być zabezpieczona przed wpływem polityków i wielkiej finansjery. Bezpieczeństwo finansowe należy opierać się na sprawdzonych aktywach.

20-30 procentowy udział złota inwestycyjnego w każdym długofalowym planie oszczędnościowym zdecydowanie poprawia jego bezpieczeństwo. Sztabki złota inwestycyjnego doskonale gwarantują niezależność finansową swoim posiadaczom.

PS

Na portalu bankier.pl ukazał się artykuł „EBC w roli ostatniego jelenia”. Autor Pan Krzysztof Kolany nazywa EBC „największym jeleniem na rynku”. Z całym szacunkiem dla autora, którego opinie bardzo cenimy, tym razem z Panem Krzysztofem się nie zgadzamy.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi to finansista z olbrzymim doświadczeniem wyniesionym z Banku Światowego oraz Goldman Sachs. Jesteśmy przekonani, że swoich prywatnych pieniędzy Mario Draghi nie lokuje w obligacje UniCredit. Naszym zdaniem „Super Mario” prowadzi bierne stado jeleni do celu. Ten cel to niewątpliwie nasz wspólny europejski dobrobyt.

Osobom wątpiącym w szczere intencje EBC polecamy sztabki złota inwestycyjnego.

Ostatnie wpisy