0

Na dobry początek i spokojną przyszłość

 na wagę złota

Złoto inwestycyjne bez wątpienia uznać można za jedno z najbardziej uniwersalnych aktywów. Choć, co do zasady stanowi produkt finansowy, posiada szereg cech wyraźnie odróżniających go od konkurencyjnych rozwiązań inwestycyjnych. O wyjątkowości tego szlachetnego kruszcu świadczy między innymi jego prostota, niezwykle atrakcyjna postać fizyczna, ale też stabilność, bezpieczeństwo i niczym nie zagrożona płynność. Wszystko to potwierdzone wielowiekową tradycją. Jak jednak możemy efektywnie korzystać z tego w naszym codziennym życiu?

 

Edukacja od małego

 

Złoto inwestycyjne w formie monet stanowi doskonałe narzędzie do edukacji finansowej młodego pokolenia. Tak jak dziadkowie i ojcowie przekazywali od wieków swoje kolekcje złotych monet potomnym, tak my możemy w monety takie wyposażyć dziś nasze dzieci. Mechanizm funkcjonowania na rynku złota inwestycyjnego jest przejrzysty i łatwy do wytłumaczenia. Zaletą złota jest również jego postać fizyczna, nieobecna w przypadku większości dostępnych produktów finansowych. Złoto inwestycyjne pozwala nam w namacalny sposób rozpocząć budowanie w naszych dzieciach wiedzy finansowej, bez której dorastanie w tak dynamicznym otoczeniu jest dziś niemożliwe. Zamiast kupować więc kolejną bezsensowną zabawkę, która szybko wyląduje w kącie, warto pomyśleć o czymś bardziej oryginalnym, wartościowym i przyszłościowym jednocześnie. Zwłaszcza, że koszt zakupu złotych monet jest w pełni porównywalny do cen wielu gadżetów popularnych dziś wśród dzieci i młodzieży.

Prezent zawsze trafiony

 

Pomysł na dobry prezent jest zawsze na wagę złota. Zwłaszcza, jeśli zamierzamy obdarować nim naszą partnerkę. Naturalnym wyborem często okazuje się biżuteria wykonana ze złota, stanowiącego symbol doskonałości i miłości. Choć pomysł ten wydaje się niezwykle atrakcyjny, ma jednak jedną podstawową wadę – prezent taki musi ściśle trafiać w czyjeś gusta, co w przypadku kobiet może okazać się trudniejsze, niż nam się wydaje. Istnieje duże ryzyko, że zamiast euforii i uwielbienia otrzymamy w zamian jedynie dyplomatyczny uśmiech, a zakupiona przez nas biżuteria niechybnie dołączy do zbioru nieudanych prezentów. Dlaczego więc nie pokusić się o zakup złotej sztabki? Symbol wciąż pozostaje ten sam, a wartość w przypadku ewentualnej odsprzedaży zdecydowanie przemawia na jej korzyść. Złoto inwestycyjne jest bowiem wartością samą w sobie, biżuteria zaś zawiera szereg kosztów dodanych, takich jak obróbka jubilerska, czy koszty marketingowe, nie dające się w żaden sposób odzyskać.

 

Bezpieczeństwo dla rodziny

 

Eksperci finansowi nie mają wątpliwości, że złoto inwestycyjne powinno stanowić co najmniej 20-30% naszych oszczędności. Dlaczego to dla nas tak ważne? Gdyż złoto doskonale przechowuje wartość, jest stabilne i bardzo łatwe do upłynnienia. W razie potrzeby nasi bliscy będą wiedzieli, co z nim zrobić, czego nie można powiedzieć o bardziej złożonych aktywach, obwarowanych często szeregiem skomplikowanych wyłączeń i ograniczeń przy chęci odstąpienia przed ustalonym terminem. Fizyczne złoto inwestycyjne deponowane np. w bankowej skrytce, daje możliwość natychmiastowego dostępu do własnych oszczędności, bez żadnych formalności. Choć może wydaje nam się dziś, że będziemy żyć wiecznie, nigdy nie możemy być pewni, co nas jutro spotka. Dlatego już dziś powinniśmy zastanowić się nad budową własnych złotych rezerw. Rodzina powinna być zawsze dobrze zabezpieczona na wszelkie ewentualności.

Inwestowanie w złoto, choć dla wielu może wydawać się nadal czymś abstrakcyjnym i niedostępnym, doskonale wpisuje się w funkcjonowanie większości gospodarstw domowych. Zakup sztabki o wadze zaczynającej się już od 1 grama, czy też złotych monet, nie stanowi dużego obciążenia dla budżetu domowego. Zwłaszcza, że na rynku funkcjonują już także programy inwestycyjne, pozwalające nam inwestować w złoto na poziomie dopasowanym ściśle do naszych aktualnych, nawet niewielkich możliwości. Złoto jest za to bez wątpienia, doskonałą formą długoterminowego zabezpieczenia własnej rodziny. Kupowane jako prezent, czy bez okazji, pozwala budować nam i naszym dzieciom spokojną przyszłość. Warto już dziś wziąć to pod rozwagę.

 

Agata Ziąbska
Powiernik S.A.
www.powiernik.net

Ostatnie wpisy