0

Miliarderzy inwestują i oszczędzają w złocie. Dlaczego?

Miliarderzy inwestują i oszczędzają w złocie. Dlaczego?

Oszczędzają bogaci, to i nam się opłaci. To staropolskie przysłowie idealnie pasuje jako uzasadnienie, dlaczego inwestorzy chcący dobrze lokować swoje pieniądze, powinni inwestować je w złoto. Trzech znanych miliarderów: Ray Dalio, Jacob Rothschild i Naguib Sawiris inwestuje w nie swoje ogromne majątki i to z wielką intensywnością.

Złoto gwarantem bezpieczeństwa

Metale szlachetne od tysięcy lat stanowią sprawdzony sposób przechowywania bogactwa. W niepewnych czasach kryzysów geopolitycznych, załamań gospodarczych i wojen, służyły jako sejf do zachowania majątku i zapewnienia bezpieczeństwa w niepewnej przyszłości finansowej. Metale szlachetne zawsze będą miały nieodłączną wartość, ponieważ są namacalnymi i ograniczonymi zasobami, niekontrolowanymi przez żaden rząd ani instytucję finansową. W związku z tym nie można ich po prostu dodrukować według kaprysu rządu, tak jak papierowej waluty. Daje to metalom szlachetnym wyjątkową przewagę i przynosi inwestorom wiele korzyści. Złoto jest metalem monetarnym i alternatywną formą waluty. Jest obarczone minimalnym ryzykiem dla inwestora. Banki centralne posiadają około jednej szóstej światowych zasobów złota, w które można inwestować, aby zdywersyfikować rezerwy walutowe. Z historycznego punktu widzenia złoto zawsze było skutecznym narzędziem dywersyfikacji portfeli.

Trzech miliarderów

W obliczu wstrząsów politycznych i przy bardzo niepewnych wynikach gospodarczych, najmądrzejsi inwestorzy na świecie nie pozostawiają złudzeń. Wielu miliarderów po cichu gromadziło złoto, przedkładając je nad inne możliwości inwestycyjne, do których mieli nieograniczony dostęp, jaki dawał im zgromadzony majątek.

Pierwszy z nich to Ray Dalio. Skupuje on złoto jako sposób na zabezpieczenie swojego majątku oraz jego dywersyfikacji. Jeśli ktoś, kogo majątek wyceniany jest na 18,7 miliarda dolarów chwali siłę zakupem złota, warto zwrócić na to uwagę. Ray Dalio, założyciel największego na świecie funduszu hedgingowego uważa, że złoto jest atrakcyjne jako środek zabezpieczenia majątku i narzędzie dywersyfikacji portfela.

Brytyjski bankier inwestycyjny Lord Jacob Rothschild kupuje złoto, aby zabezpieczyć majątek rodzinny. Lord Jacob ogłosił oficjalnie, że rodzina Rothschildów porzuca dolara amerykańskiego i zastępuje go innymi walutami, a także złotem. Rothschildowie są zaangażowani w wydobycie, rafinację i handel złotem od początku XIX wieku.

Egipski Miliarder Naguib Sawiris (wart ok. 2,9 miliarda dolarów) kupuje złoto jako środek ochrony przed kryzysem i inflacją. W połowie 2018 roku ulokował połowę swojego majątku w złocie, chcąc zabezpieczyć się przed potencjalnym krachem na giełdzie i wykorzystać potencjalny wzrost wartości złota.

 

Opracowano na podstawie artykułu: „3 Billionaire Investors Who Have Been Investing Heavily In Gold”, www.medium.datadriveninvestor.com

Ostatnie wpisy