0

Kupowanie złota jako sposób na ratowanie oszczędności

Czy kupowanie złota to dobry sposób aby ratować zgromadzone oszczędności przed inflacją i innymi zagrożeniami?

 

W ostatnim artykule pisaliśmy, że kto rok temu zakupił kilogram złota, dziś cieszy się 60 tys. zł zyskiem (22%). Tak ogromne zwroty daje niewiele innych źródeł lokowania majątku. A dziś chyba każdy zastanawia się, jak uchronić swoje pieniądze przed zjadającą je w coraz szybszym tempie inflacją. Co najważniejsze, inwestycja w zakup złota to historycznie jeden z najbezpieczniejszych środków inwestycyjnych na świecie. Obecnie mamy tego bardzo wyraziste potwierdzenie. W połowie marca Bloomberg poinformował, że Rosjanie skupują złoto, by ratować swoje oszczędności 1. Tydzień później o tym samym informowała Gazeta Wyborcza 2.

 

Rosjanie zaczęli kupować więcej złota, aby chronić swoje oszczędności po tym, jak ich wojska rozpoczęły inwazję na Ukrainę co spowodowało załamanie kursu rubla, a nowe restrykcje utrudniły zakup obcej waluty i wyprowadzanie pieniędzy z kraju. Rosnący popyt gospodarstw domowych na fizyczne złoto skłonił Bank Rosji do wstrzymania zakupów od banków komercyjnych, aby zapewnić wystarczającą podaż dla lokalnych nabywców. Zniesienie 20% podatku od wartości dodanej
(VAT) na zakup metali również pobudziło wzrost transakcji.

Największy kredytodawca w kraju, Sberbank, poinformował, że popyt na złoto i pallad wzrósł czterokrotnie, dlatego planuje zwiększyć liczbę biur sprzedających te metale szlachetne, aby „pomóc ludziom chronić ich oszczędności”. „Od początku wojny na Ukrainie i od czasu wprowadzania zachodnich sankcji, w Rosji doszło do masowego wycofywania depozytów z banków” – powiedziała Blommbergowi Ksenia Mishankina, analityk Loomis, Sayles & Co. „Ludzie postrzegają złoto jako bezpieczne aktywo, w którym mogą ulokować swoje oszczędności”.

Złoto ma długą historię jako bezpieczna przystań na trudne czasy, zwłaszcza gdy pojawiają się obawy o bezpieczeństwo krajowego pieniądza. Niemal powszechna akceptacja tego żółtego metalu szlachetnego jako aktywa sprawia, że jest on równoważny z walutą obcą w czasach, gdy rządy ograniczają dostęp do innych walut.

Bank centralny stracił dostęp do prawie połowy swoich rezerw walutowych po zamrożeniu aktywów w ramach sankcji gospodarczych, które mają ukarać Moskwę za inwazję na Ukrainie. Nadal ma dostęp do rezerw w złocie i juanach, ale zachodnie sankcje utrudniają bankowi centralnemu handel złotem. Bank Rosji rozpoczął więc w marcu skup złota po dwuletniej przerwie. A trzeba pamiętać, że Rosja to jeden z największych producentów złota na świecie.

Rosja wprowadziła szereg środków mających na celu powstrzymanie spadku wartości rubla, w tym podniesienie stóp procentowych do 20%, tymczasowy zakaz sprzedaży przez banki gotówki obywatelom, którzy nie mają jeszcze kont walutowych, oraz ograniczenie przelewów za granicę. Mimo to wartość tamtejszej waluty spadła w 2022 roku o jedną trzecią, napędzając jeden z największych skoków inflacji w Rosji w tym stuleciu.

Na początku tego miesiąca London Bullion Market Association (LBMA, Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców) i CME Group (to największa na świecie giełda finansowych instrumentów pochodnych) zawiesiły akredytacje dla wszystkich rosyjskich rafinerii złota, co oznacza zakaz wprowadzania nowo wybitych sztabek z tego kraju na dwa największe rynki świata. Oznacza to również, że Rosja może napotkać ograniczenia dotyczące miejsc, w których będzie mogła sprzedawać swoje złoto, a to może oznaczać kolejny wzrost wartości tego kruszcu 1.

Niespełna tydzień później te doniesienia Bloomberga potwierdziła Gazeta Wyborcza pisząc, że odcięci od twardej waluty Rosjanie zaczęli lokować oszczędności w złocie, a prezydent kraju Władimir Putin zachęcił do tego swoich rodaków ulgami podatkowymi. W czasie pandemii COVID-19 ceny złota biły rekordy i Bank Centralny Rosji zezwolił producentom tego metalu szlachetnego na jego eksport. Wartość eksportu w 2021 r. biła w Rosji wszelkie rekordy liczbą 302 ton o wartości 17,4 mld dolarów. W ubiegłym roku Rosjanie kupili ok. 5 ton złota inwestycyjnego, natomiast zdaniem ekspertów dziś, w panujących okolicznościach wartość tych inwestycji może wzrosnąć nawet do 50 ton 2.

Sprawdź nasz Program Powiernik – czyli najwygodniejszy sposób oszczędzania w sztabkach złota inwestycyjnego.

— —
Źródła:
1- Russians Buy Up Gold to Salvage Savings After Ruble Collapse, www.bloombergquint.com, 15 marca 2022 r.
2 – Gdy dolarów brak, Rosjanie mają oszczędzać w złocie, www.wyborcza.biz, 21 marca 2022 r.

Ostatnie wpisy