0

Kryptowaluty zabezpieczone w złocie

Stablecoiny, czyli tokeny płatnicze, kryptowaluty mające oparcie w tradycyjnej walucie. Ale stablecoiny mogą też mieć zabezpieczenie w złocie, a to ogromne wzmocnienie wartości powszechnie popularnych dziś walut wirtualnych. Jakie są zalety takich kryptowalut, i czy mogą już konkurować z samym złotem?

 

Cyfrowa waluta oparta na złocie

Wszystkie kryptowaluty oparte na złocie są aktywami pochodnymi, które umożliwiają dostęp do zakupu, handlu i posiadania fizycznego złota. Nowoczesne tokeny zabezpieczone złotem umożliwiają dostęp do rynków kontraktów terminowych na złoto. Są oparte na technologii blockchain. Jako waluty cyfrowe, większość opartych na złocie kryptowalut jest wymienialna na fizyczne złoto. Można nimi handlować na kryptowalutowych giełdach za walutę FIAT lub inne kryptowaluty. Są wspierane złotem w różnych proporcjach, w zależności od projektu. Charakter zabezpieczenia różni się jednak w zależności od kryptowaluty. Pojedyncza jednostka jest równoważna danej jednostce złota. Niektóre z nich są wspierane w stosunku 1:1, gdzie 1 token jest równy 1 gramowi złota.

Kryptowaluty oparte na złocie są instrumentami pochodnymi, których wartość wynika z ekwiwalentu cenowego złota. Wsparcie złotem ma na celu powiązanie instrumentu pochodnego z aktywami materialnymi, a tym samym zapobieganie nadmiernym wahaniom cen, co ma miejsce w przypadku większości kryptowalut i jest ich charakterystyczną cechą. Większość tokenów opartych na złocie istnieje jako tokeny standardu ERC-20, ale nie wszystkie. Można nimi handlować na giełdach kryptowalut, tak jak głównymi kryptowalutami.

 

Które krypto są zabezpieczone w złocie?

Wśród znanych kryptowalut wspieranych złotem można wymienić:

  1. Tether Gold (XAUT)
  2. DigixGlobal (DGX)
  3. PAX Gold (PAXG)
  4. Gold Coin (GLC)
  5. Perth Mint Gold Token (PMGT)
  6. Meld

 

To jednak złoto zabezpiecza kryptowalutę, a nie kryptowaluta złoto

Ale większość z nich boryka się z niską płynnością ze względu na ograniczony zasięg inwestorów – wynikający z niewielkiego obrotu na giełdach kryptowalut. Inne problemy to zależność od władz centralnych i depozytariuszy w zakresie przechowywania złota, stąd też ich przeznaczenie jako zdecentralizowanych kryptowalut.1

Należy również pamiętać, że stablecoiny, w czym by nie miały oparcia, to wciąż kryptowaluty, których wykresy notowań cechuje przede wszystkim wysoka niestabilność: gwałtowane wzrosty i równie szybkie spadki. Złoto natomiast znajduje się na przeciwnym biegunie niestabilności – jest historycznie postrzegane jako zabezpieczenie przed inflacją oraz zakłóceniami gospodarczymi i geopolitycznymi.

 

Podsumowanie

Technologia blockchain i kryptowalutowy twór ot jednak nadal nie do końca w pełni okiełznane i możliwe do przewidzenia zjawisko. Nie do końca jest bowiem pewne, czy takie zdecentralizowane waluty cyfrowe, które z zasady nie podlegają żadnej władzy i kontroli, mają jakiekolwiek zabezpieczenie w fizycznym metalu. Dlatego w naszym Programie Powiernik stawiamy jednak na fizyczne złoto, kładąc zdecydowany nacisk na większe bezpieczeństwo inwestycji. W Programie Powiernik otrzymuje się i odbiera namacalne sztabki, o konkretnej wadze, jakości i wartości, za co bierzemy odpowiedzialność. W ramach rynku walut wirtualnych zadeklarowane wartości to wciąż jednak tylko obietnica.

 

Źródła:

1 – “Top 6 Gold Backed Cryptocurrency For 2022” z 22 marca 2022 r., www.softwaretestinghelp.com

 

 

Ostatnie wpisy