0

Krugerrand – 55 lat jednej z najbardziej prestiżowych i wartościowych monet świata.

W lipcu 1967 roku Republika Południowej Afryki wypuściła na rynek Krugerrandy, czyli jedne z najsłynniejszych, jeśli nie najsłynniejsze złote monety. Krugerrand ma już więc 55 lat. Wciąż się trzyma, przetrwał najgłębsze, największe światowe kryzysy, i wciąż jest jedną z najbardziej uznawanych i prestiżowych monet bulionowych na świecie.

Krugerrand

Niezdecydowani inwestorzy pytając swoich doradców inwestycyjnych, w którą monetę powinni zainwestować, zazwyczaj otrzymują tę samą odpowiedź: „w Krugerrandy”. To bowiem monety rozpoznawalne, a więc i uznawane i akceptowalne niemal na całym świecie. To najstarsza moneta bulionowa.
Swoją nazwę zawdzięcza połączeniu dwóch członów – nazwiska byłego prezydenta RPA Paula Krugera i nazwy waluty RPA – Rand. Na awersie umieszczono profil Paula Krugera, prezydenta Republiki Transwalu w latach 1882-1902, w formie portretowej płaskorzeźby wraz z dwujęzycznym napisem potwierdzającym kraj emisji. Został on zaprojektowany w 1892 roku przez niemieckiego rzeźbiarza Otto Schulza. Rewers przedstawia antylopę springbok, narodowy symbol RPA, według projektu rzeźbiarza i medaliera Coerta Steynberga. Powyżej, na niebie widnieje nazwa „KRUGERRAND”, a dodatkowo na monecie wybita jest data wybicia, waga i próba. To złoto inwestycyjne jest dostępne w nominałach 1/10 uncji, ¼ uncji, ½ uncji i jednej uncji. Producentem jest Rand Refinery.

Moneta o wartości złota

Krugerrand nie posiada nominału. Do określenia jego wartości wykorzystywana jest aktualna cena złota. 1 uncja Krugerranda równa się aktualnej wartości 1 uncji złota (pół uncji Krugerranda = 0,5 uncji złota). Wymiary: średnica 32,61-32,77mm grubość: 2,74-2,84mm; masa: 31,1035 g. Krugerrand jest uznawany za pełnoprawny środek płatniczy. Wartość emisji kruszcu jest zawsze bardzo ściśle związana z ceną spot ustaloną za jedną uncję złota (31,103 gramów) na rynkach finansowych, która jest wyrażona w dolarach amerykańskich.

Oprócz motywów, złota moneta Krugerrand ma jeszcze jedną wyjątkową cechę: czerwonawy połysk. Jest to spowodowane obecnością specjalnego stopu złota, który składa się z 916,67/1000 części złota i 83,33/1000 części miedzi. Dzięki temu jej powierzchnia jest znacznie mniej wrażliwa na zarysowania i inne uszkodzenia fizyczne niż w przypadku porównywalnych monet o wyższej próbie.

Mennica w Johannesburgu

W 1967 r. zaczęła się historia Krugerranda, wybito wówczas pierwszą partię 40 tys. monet w mennicy w Johannesburgu „South African Mint” (Mennica Południowoafrykańska). Do 1979 roku produkowano wyłącznie monety jednouncjowe. W 1986 roku bojkot przeciwko apartheidowi w RPA zatrzymał rozwój produkcji monety. Ale przez to Krugerrandy stały się jeszcze bardziej cenne. Stany Zjednoczone i Europejska Wspólnota Gospodarcza, czyli przodek dzisiejszej Unii Europejskiej, wprowadziły zakaz importu tych złotych monet. Zniesiono go dopiero w 1999 roku.

Bezpieczna inwestycja w czasie kryzysu

W latach 80-tych ubiegłego wieku Krugerrandy sprzedano w liczbie milionów. Światowe embargo mocno wyhamowało jego rynkową ekspansję. Ale kryzys ekonomiczny z 2007 r. przywrócił mu świetność. Produkcja Krugerrandów rosła i pod koniec lat 2000 sięgała do 800 000 złotych monet rocznie, stając się cenionym przez inwestorów sposobem na gromadzenie majątku właśnie w czasach kryzysu. Obecnie nadal nosi miano jednego z najpopularniejszych środków inwestycyjnych na świecie.

Liczby Krugerranda

W latach 1967 – 2013 do obiegu trafiło ponad 49 mln monet Krugerrand. Od 2014 roku mennica South African Mint nie publikuje już szczegółów dotyczących bicia monet, jedynie całkowitą liczbę uncji wyprodukowanych z danego metalu w danym roku. Od 1967 r. kolekcjonerska wersja złotego Krugerranda jest również wybijana w jakości premium. Ich emisja, dostępna w identycznych nominałach, stanowi dodatek do standardowych edycji kruszcowych. Do 2020 roku z limitowanych monet wyprodukowano łącznie 845 tys. Aby upamiętnić specjalne okazje, takie jak bicie z okazji 50-lecia w 2017 r., mennica emituje również specjalne monety w innych rozmiarach lub ze specjalnymi oznaczeniami.

Podsumowanie

Złote Krugerrandy są akceptowane przez wszystkich sprzedawców metali szlachetnych, banki i inne instytucje finansowe na całym świecie, niezależnie od roku emisji. Ponieważ na Krugerrandzie nie jest wybita wartość nominalna, ma on szczególny status na rynku złota, bo wartość tej monety i jej metalu jest ściśle powiązana z aktualną, rynkową ceną złota. Aktualne ceny można sprawdzić na stronie https://powiernik.net/produkt/krugerrand/ . Podobnie jak złoto, inwestycja w Krugerrandy uznawana jest za tzw. bezpieczną przystań. Krugerrandy przetrwały bowiem lata kryzysu cen ropy naftowej z lat 1974 – 1984, wielkiego kryzysu ekonomicznego lat 2007 – 2013, czy ostatnio pandemii koronawirusa COVID-19.

 

 

 

 

Ostatnie wpisy