0

Jakie sztabki złota wybrać?

Wiele osób, które chcą zabezpieczyć swój majątek, czy też pomnażać go inwestując w złoto, zastanawia się co jest lepsze, sztabki, czy monety? Dla tych, którzy zdecydują się zainwestować w sztabki poniżej podpowiadamy, jaki rodzaj, rozmiar, sztabek kupić i gdzie. Jakie sztabki złota wybrać?

Sztabki złota, a złote monety:

– sztabki są tańsze bo łatwiej się je wytwarza. Monety wymagają większego nakładu pracy. Jednak przy zakupie złota inwestycyjnego liczy się głównie cena. O gustach się nie dyskutuje ale musimy przyznać, że sztabki też są wykonane bardzo estetycznie;
– sztabki mają indywidualny numer, do którego można przypisać certyfikat potwierdzający ich pochodzenie. O ile niektórzy dilerzy złota, wystawiają certyfikaty także do monet to należy mieć na względzie, że nie ma możliwości przypisania certyfikatu do konkretnej monety;
– sztabki nie mają wartości numizmatycznej („łatwiej” w nie inwestować, kupować, sprzedawać, bez obaw co do ich rzeczywistej wartości, co ma miejsce w przypadku np. dodatkowej wartości kolekcjonerskiej monet).

Decydując się na inwestycję w złoto pamiętaj, że:

1) Jeżeli kupujesz licząc na szybki zysk – może lepiej graj na giełdzie (kontrakty na złoto, ryzyko spekulacyjne). Do szybkiego obrotu nie ma sensu przepłacać za wybicie sztabek i ich transport. Fizyczny metal szlachetny to bezpieczeństwo, pewność posiadania i inwestycja długoterminowa.

2) Kupuj możliwie duże sztabki ale miej na względzie, że możesz chcieć je później sprzedawać partiami lub w mniejszych ilościach. Czyli warto się zastanowić, czy zamiast jednej sztabki o wadze 250 g nie lepiej kupić 5 x 50 g.

3) Ciekawym rozwiązaniem, które łączy posiadanie fizycznego metalu (Klient ma możliwość odebrania swoich sztabek) z późniejszą łatwością jego upłynnienia (np. sprzedaż 5 g i dalszej wielokrotności) i wygodą przechowywania, jest przystąpienie do programu inwestycyjnego. Np. w Programie Powiernik Klient ma możliwość systematycznego kupowania fizycznego złota inwestycyjnego, które następnie gromadzone jest i przechowywane jako własność klienta. Jest to zawsze fizyczne złoto w sztabkach, a nie certyfikaty czy fundusze. To właśnie stanowi o jego bezpieczeństwie. Fizyczne złoto, w odróżnieniu od jego „papierowych” zamienników nigdy nie straci swojej wartości do zera.

Rodzaje sztabek:

1) sztabki o wadze: 1, 2, 5, 10, 20, 31,1 (uncja), 50, 100, 250, 500, 1000 gram,
2) sztabki typu „combibar” czy „smart pack” czyli łączone małe sztabki np. 10 x 1 g, które można rozdzielać i sprzedawać w mniejszych wielkościach;
3) sztabki także dzielimy na rodzaj wytwarzania. Specjalnie odlewane i bite (tłoczone) – choć pod względem inwestycyjnym niczym nie różnią się od siebie, to dla części inwestorów te drugie są atrakcyjniejsze ze względu na walory estetyczne.


Gdzie kupić złoto:

W przypadku inwestycji w złoto w postaci sztabek, najlepiej kupować je bezpośrednio od producenta. Są nowe, bez śladu użytkowania przez poprzedniego właściciela, a więc i nieobarczone obawą o jego ewentualną ingerencję w strukturę sztabki, jak i o możliwe roszczenia osób trzecich. Tylko zaufani dostawcy, jak Powiernik S.A., dają 100 % pewności pochodzenia złota. Dobrą inwestycją jest zakup sztabki z certyfikatem zawierającym numer sztabki, co dodatkowo potwierdza jej autentyczność.

 

Ostatnie wpisy