0

Jak złoto trzyma wartość

Złoto doskonale przenosi wartość w czasie.

W roku 1916 z taśm produkcyjnych zjechało niemal 800 000 sztuk arcydzieła ówczesnej motoryzacji – słynnego Forda model T. Za 360 dolarów Amerykanin mógł zostać posiadaczem nowego auta. Obecnie nowego Forda Mondeo w salonie można kupić za 23 tysiące dolarów.

Czy zmieniła się wartość Forda w ciągu 100 lat? Jak porównać te dwie ceny? Porównanie staje się proste jeżeli wyrazimy wartość obu aut w uncjach złota. W 1916 roku uncja złota kosztowała ok. 20 USD, więc auto kosztowało 18 uncji złota. Obecnie, gdy uncja złota kosztuje ok. 1300 USD, 18 uncji to 23 400 USD. Wnioski z tego przykładu są bardzo proste. Złoto przez 100 lat doskonale zachowało swoją wartość. W tym czasie dolar znacznie stracił na wartości. Trzymając oszczędności w walucie papierowej, w wyniku inflacji tracimy.

Co wpływa na wartość złota ?

Oczywiście były momenty, kiedy wartość złota ulegała drastycznym zmianom. Było to zawsze związane z trzema czynnikami:

  1. Odkrycia geograficzne i idąca za tym eksploatacja nowych złóż złota. Na przykład po 1550 roku Hiszpania zasypała rynek złotem z nowo odkrytej Ameryki
  2. Regulacjami blokującymi znacznie posiadanie złota przez obywateli w celu wzmocnienia rodzimej waluty.
  3. Szerszy zakres wykorzystania złota.

Wykorzystanie złota

Zacznijmy od trzeciego punktu. Złoto od zarania dziejów było nośnikiem wartości ze względu na swoją wytrzymałość, blask oraz wyznacznik statusu. Z czasem zaczęto obrabiać je w celach zdobniczych na coraz to więcej sposobów. Dziś złoto posiada zastosowanie również w medycynie, przemyśle oraz nowoczesnych technologiach informatycznych.

Z biegiem lat złoto zyskuje na znaczeniu ponieważ odkrywane są coraz to nowe zastosowania dla tego kruszcu. Obecnie n.p. boom technologiczny podnosi popyt na złoto.

-Tylko w trzecim kwartale 2015 roku na świecie sprzedano niemal 500 milionów sztuk telefonów komórkowych. Każdy telefon posiada 0,023 g złota. Tak więc producenci telefonów zużyli ponad 12 ton złota!

– Od 2010 roku Chiny zwiększyły import złota o ponad 700%. Jednym z wielu powodów tak dużego zapotrzebowania na złoto w państwie środka jest budowa gigantycznego kompleksu paneli słonecznych na pustyni Gobi. Złoto jest tu kluczowym elementem budowy paneli ze względu na swoje właściwości przewodnicze.

Regulacje a wartość złota

Obecnie demokratyczne państwa nie wprowadzają restrykcji dotyczących posiadania złota. Ale nie zawsze tak było. Sztandarowym przykładem jest rozporządzenie wykonawcze prezydenta Stanów Zjednoczonych F. D. Roosevelta nr 6102 z 5 kwietnia 1933r. które nakazywało obywatelom Stanów Zjednoczonych zwrot państwu posiadanego złota po kursie 20,67 USD za uncję. Złamanie rozporządzenia zagrożone było karą 10 000 USD (to obecnie ok.170 tys. USD), lub karą 10 lat więzienia.

złoto

Po okresie „rabowania” swoich obywateli ustalono nową, wyższą cenę złota, która wynosiła 35,00 USD za uncję.

W Australii prawo bankowe z roku 1959 pozwoliło rządowi na zajęcie złota należącego do prywatnych właścicieli w zamian za pieniądze papierowe. Oczywiście takie działania podejmowane są zawsze w szczytnych celach „ochrony waluty bądź dla naszego wspólnego dobra”

„ Niczyje zdrowie, wolność ani mienie nie są bezpieczne, kiedy obraduje parlament”

Mark Twain

Odkrycia geograficzne i nagłe wzrosty podaży

Dziś ciężko wyobrazić sobie sytuację takiej rangi jak odkrycie nowego kontynentu bogatego w złoża złota. Poziom wydobycia złotego kruszcu jest dziś przewidywalny. Aby zaspokoić rosnący popyt bazujemy dziś na wydobyciu oraz skutecznym recyklingu elementów elektroniki zawierających złoto. O ile ludzkość nie zacznie eksplorować kosmosu na skalę przemysłową i prowadzić misji wydobywczych na asteroidach, o tyle możemy być pewni, że nie nastąpi prędko nagłe odkrycie i eksploatacja gigantycznych złóż złota.

Popyt i podaż papierowych walut

Od wielu lat sporo mówi się na temat masowego dodruku pieniądza papierowego. W momencie kiedy waluty zostały oderwane od ich pokrycia w złocie, nastąpił szał sztucznego generowania pieniądza za pomocą długu. Temat szalonej kreacji nowych pieniędzy jest bardzo istotny, bo obecnie hiperinflacja taka jak w Zimbabwe czy Republice Weimarskiej stają się coraz bardziej prawdopodobna w krajach takich jak Japonia czy Stany Zjednoczone.

Złota nie możemy dodrukować. Jego ilość nie zależy od polityków, bankierów, finansistów. Naszym zdaniem złoto jest najlepszym wyborem jeżeli chodzi o długoterminowe lokowanie oszczędności. Dlatego polecamy nasz „Program Powiernik”. Złoto, które kupujemy jako grupa zakupowa, to prawdziwe, fizyczne złoto w sztabkach, a cały plan oszczędnościowy jest przejrzysty i bezpieczny.

Ostatnie wpisy