0

Jak kupować złote sztabki?

Osoby chcące uciec z majątkiem przed inflacją, albo po prostu szukające zabezpieczenia dla swoich pieniędzy, bardzo często decydują się na zakup fizycznego złota. To jedna z najbardziej znanych, najbezpieczniejszych metod inwestycyjnych. Rozpoczynający inwestycję w fizyczne złoto decydują się na zakup złotych sztabek, bo są one łatwe do upłynnienia i zamiany na towary lub standardową walutę każdego kraju, a do tego dostępne w wielu rozmiarach i cenach. Jak kupować złoto w sztabkach?

Licencjonowani dealerzy

Jeśli rozważasz dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego, czy też dodanie fizycznego złota do swojego „programu” emerytalnego na przyszłość, musisz najpierw dowiedzieć się, jakie rodzaje sztabek, gdzie i jak możesz kupić. Sztabki złota można kupić u licencjonowanych dealerów, którzy oferują załatwienie wszystkich formalności na odległość, online, co sprawia, że kupowanie w ten sposób złota jest bardzo wygodne.

Przykładowo, w firmie Powiernik S.A., która powstała w 2013 roku, od początku istnienia zajmujemy się wyłącznie obrotem fizycznego złota inwestycyjnego. Wychodząc z założenia, że posiadanie złota to pewien rodzaj polisy ubezpieczeniowej, chroniącej oszczędności i majątek, rozwiązanie bezpieczne i sprawdzone przez wiele pokoleń, postanowiliśmy oferować możliwość inwestycji w złote sztabki różnych rozmiarów, już od 1 grama wagi. Jako certyfikowany partner producenta dostarczamy tylko nowe sztabki złota bezpośrednio od niego.

Gwarancja bezpieczeństwa zakupu

Zakup od takiego certyfikowanego partnera daje gwarancję, że inwestor ma 100% pewności co do pochodzenia zakupionego towaru. Sztabki są z czystego złota (99,99%) i charakteryzują się bardzo wysoką precyzją wykonania. Dodatkowo zabezpieczone są opakowaniem typu CertiCard. Chroni ono sztabkę i dodatkowo potwierdza jej autentyczność.

Dlaczego złoto?

Dla inwestujących w złoto zakup sztabek może oferować pewne korzyści, których nie można uzyskać z aktywów papierowych, takich jak akcje, obligacje i fundusze inwestycyjne. Gdy inflacja jest wysoka, inwestorzy wykorzystują złoto jako zabezpieczenie przed rosnącymi kosztami towarów i usług, ponieważ wartość złota zazwyczaj rośnie wraz ze wzrostem wartości innych towarów. Złoto działa jak magazyn wartości nawet wtedy, gdy dolar amerykański jest pod presją. Doradcy inwestycyjni zalecają zdywersyfikowany portfel dla chcących pomnażać majątek i ograniczyć ryzyko jego utraty. Złoto, a także inne metale szlachetne, takie jak srebro, platyna i pallad, mogą przyczynić się do korzystnej dywersyfikacji, ponieważ zachowują się inaczej niż inne aktywa, zwłaszcza w okresach napięć gospodarczych.

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie sztabek złota?

Każda inwestycja w złoto powinna być przeprowadzana w kontekście szerszej strategii finansowej. Zakup fizycznego złota różni się nieco od zakupu aktywów papierowych, ponieważ musisz upewnić się, że kupujesz od legalnego sprzedawcy. Waga, producent i czystość każdej sztabki powinny być wybite na sztabce. Oryginalne sztabki złota powinny mieć zarejestrowane numery seryjne, które można wykorzystać do weryfikacji ich autentyczności. Zarówno mennice rządowe, jak i prywatne prowadzą rafinerie produkujące sztabki złota. Szukaj produktów wytwarzanych przez renomowanych producentów (najlepiej zrzeszonych w LBMA), takich jak C. Hafner. To niemiecka firma założona w 1850 r., będąca rozpoznawalnym, jednym z czołowych producentów sztabek złota w Europie.

Aktualną wartość handlową złota można sprawdzić na giełdach. Istnieje międzynarodowy standard czystości dla złota inwestycyjnego. Sztabki złota do celów inwestycyjnych powinny mieć czystość min. 99,5%. W przeciwieństwie do posiadania portfela akcji, jeśli posiadasz fizyczne złoto, musisz upewnić się, że jest ono bezpiecznie przechowywane albo w sejfie domowym, albo w skrytce depozytowej w banku. Konieczne może być również ubezpieczenie go przed utratą, kradzieżą lub klęskami żywiołowymi. Przed zakupem uwzględnij w swoim budżecie koszt zabezpieczenia złota. Dla wielu osób największą niedogodnością związaną z inwestowaniem w fizyczne złoto jest jego przechowywanie. W Programie Powiernik, w którym inwestorzy oszczędzają poprzez nabywanie złota, oferujemy przechowywanie złota klientów do czasu gdy zdecydują się na odbiór fizycznej sztabki.

Gdzie jeszcze można kupić złote sztabki?

Oprócz certyfikowanych dealerów oferujących zakup złotych sztabek online, czasami można natrafić na mniejsze sztabki oferowane w sklepach jubilerskich lub lombardach. Zakup z tych źródeł pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy dzięki uniknięciu kosztów wysyłki, jednak zakup z niesprawdzonego lub nielicencjonowanego źródła może być bardziej ryzykowny. Przed zakupem złotych sztabek u kogokolwiek, warto więc zbadać jego reputację rynkową, poznać wystawione oceny, opinie. Bardzo ważne jest, aby upewnić się, że współpracujesz z legalnym dostawcą. Niektórzy sprzedawcy złota oferują również rabaty hurtowe dla osób kupujących duże ilości złota, albo programy oszczędnościowe (jak np. Program Powiernik), pozwalające na inwestycję w złoto już od niewielkich rozmiarów i kwot.

Podejmując decyzję o zakupie złota trzeba pamiętać, że prócz spodziewanych korzyści, może ono również stracić na wartości, podobnie jak każdy inny rodzaj aktywów inwestycyjnych.

 

Źródła:

  1. Powiernik S.A., https://powiernik.net
  2. Money, How to Buy Gold Bars, https://money.com

Ostatnie wpisy