0

Inwestycja w złoto czy w nieruchomości?

Popularny blog o tematyce finansowej – „Subiektywnie o finansach” – pod koniec stycznia podjął się próby znalezienia odpowiedzi na nurtujące inwestorów na całym świecie pytanie – co lepsze, złoto czy nieruchomości?1 To dziś szczególnie ważna kwestia, w obliczu niepewności zbudowanej wojną i światowym niepokojem.

Inwestycja w złoto czy w nieruchomości?

Art. 133 § 1 Kodeksu wykroczeń stanowi, że kto nabywa w celu odprzedaży z zyskiem bilety wstępu na imprezy artystyczne, rozrywkowe lub sportowe albo kto bilety takie sprzedaje z zyskiem, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Wystarczy więc kupić bilet na mecz lub koncert, a potem odsprzedać go z zyskiem, by narazić się na konsekwencje karne i trafić do aresztu. Tymczasem ta reguła nie dotyczy nieruchomości. Jak napisał Money.pl, „flipperzy” kupują mieszkania nie po to, by w nich mieszkać. Już przystępując do zakupu zastanawiają się, jak je odsprzedać z jak największym zyskiem.2 Nie jest żadną tajemnicą, że nieruchomości nabywają ludzie bardzo majętni. Business Insider poinformował, powołując się na ustalenia dziennikarzy Wirtualnej Polski, że według stanu na 2021 rok, Daniel Obajtek był właścicielem lub współwłaścicielem 39 nieruchomości.3 WP Sportowe Fakty pisał, że Robert Lewandowski ma tyle domów, że trudno policzyć.4 Polska Agencja Prasowa w 2023 roku ujawniła, przywołując raport Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (Apsa), że Watykan jest właścicielem 4072 nieruchomości. Zdecydowana większość z nich położona jest w Rzymie, ale część znajduje się we Francji, Wielkiej Brytanii, czy Szwajcarii.5

Informacje na temat ilości posiadanych przez osoby publiczne nieruchomości są jak widać zasadniczo ogólnie dostępne. Znacznie trudniej dowiedzieć się, kto i ile ma złota, złotych sztabek, złotych monet bulionowych, czy certyfikatów uczestnictwa w programach oszczędnościowych w złocie. A zarówno złoto, jak i nieruchomości, w przeciwieństwie do biletów do kina, nie podlegają ww. restrykcjom karnym. Można je więc nabywać do woli i odsprzedawać z nieograniczonym, możliwie najwyższym zyskiem.

Złoto czy nieruchomości – najważniejsze różnice

Maciej Samcik w swoim artykule dla Subiektywnie o finansach (dalej również: SoF) wysunął stwierdzenie, że złoto i nieruchomości to najpopularniejsze inwestycje alternatywne, dobra materialne z wartością niepowiązaną bezpośrednio z trendami rządzącymi rynkiem kapitałowym i ulegające stosunkowo niewielkim wahaniom. Oba te dobra są określane przez inwestorów tzw. spokojną przystanią, która stabilizuje wartość posiadanego majątku. Złoto charakteryzuje się tym, że jego wartość rośnie w czasach gdy na rynku kapitałowym następuje trzęsienie, panuje niepokój. Wartość nieruchomości zmienia się wolno i w niewielkim zakresie.

Wśród wad, SoF wskazuje konieczność ponoszenia kosztów „przechowywania” złota i nieruchomości. W pierwszym przypadku chodzi o opłacenie skrytki, w drugim koszty są znacznie wyższe – chodzi bowiem o koszty zarządzania, utrzymania technicznego, części wspólnych, przyłączenia do sieci gazowej, energetycznej.

5 różnic między złotem a nieruchomościami

Wśród różnic między tymi dwoma aktywami SoF wymienia:

1) inwestycja w złoto w odróżnieniu od nieruchomości nie wymaga wielkich nakładów;

2) z kolei zaletą nieruchomości jest to, że prócz „nabierania na wartości” może przynosić dodatkowe zyski z dzierżawy, wynajmu;

3) złoto ma bardzie uniwersalną wartość – uncja złota wyceniana w dolarach kosztuje zasadniczo tyle samo na całym świecie, a wartość identycznie zbudowanego domu, tej samej powierzchni działki, jest diametralnie różna w zależności gdzie dom lub działka są położone, dziś dom może być warty 1 mln zł, ale za kilkadziesiąt lat, gdy region, w którym go posadowiono się wyludni, jego wartość może spaść drastycznie (np. słynne domy za 1 euro we Włoszech);

4) złoto łatwiej przenieść i ukryć – nieruchomości można opodatkować, wywłaszczyć, co prawda nie można zaprzeczyć, że w jakimś państwie rząd zakaże też handlu złotem, ale wówczas w takiej sytuacji złoto łatwo wywieźć do kraju, w którym obrót nim jest dozwolony, w czasie wojny nieruchomość może ulec zniszczeniu, a złoto można spakować i wywieźć;

5) złoto ma większą płynność niż nieruchomość, można je łatwiej sprzedać niemal w każdym miejscu na świecie, z drugiej strony na korzyść nieruchomości przemawia jego mniejsza wahliwość wartości, cena nieruchomości nie zmieni się widocznie w tydzień, a w przypadku złota już tak (choć można sobie wyobrazić sytuację, gdy kilka lat po nabyciu nieruchomości w jej sąsiedztwie powstanie uciążliwy zakład, albo region się wyludni – wówczas trudno będzie liczyć na wzrost wartości zakupionej nieruchomości).

Ochrona przed inflacją

Oba dobra inwestycyjne – nieruchomości i złoto – są wskazywane jako aktywa antyinflacyjne. Przy wysokiej inflacji właściciele „ukrywają” swoje oszczędności w trwałych dobrach, co do których istnieje szansa, że ich ceny wzrosną. Mogą to być np. samochody, sprzęty AGD, i właśnie nieruchomości. Reguła ta zachowuje ważność do pewnego poziomu inflacji. Gdy inflacja przekracza bowiem kilkadziesiąt procent, wzrost cen nieruchomości nie nadąży za spadkiem wartości pieniądza. Ludzi, którym z powodu inflacji zostaje mniej pieniędzy w portfelu, po prostu nie stać na zakup nieruchomości. Inwestycja w nieruchomości chroni więc skutecznie przed inflacją, ale w gospodarkach stabilnych. Jako przykład, gdzie inwestycja w nieruchomości nie chroni przed spadkiem wartości pieniądza SoF wskazał Argentynę i Turcję.

Co przemawia za złotem? Wydarzenia. Każdy pamięta jak w czasie pandemii koronawirusa notowania złota osiągały rekordy. Również fakt, że rządy państw, banki centralne, równolegle do rosnącej inflacji, powiększają swoje rezerwy złota. Narodowy Bank Polski chwalił się w ubiegłym roku rekordowymi zakupami tego kruszcu.

Podsumowanie

Spinając klamrą powyższe rozważania, to czy lepiej inwestować w złoto czy w nieruchomości zależy od celów, jakie chce osiągnąć inwestor, terminu, w jakim chce je osiągnąć, a także od podejścia do ryzyka inwestycyjnego i oczywiście zasobności portfela. Zgodnie ze starą zasadą naszych rodziców i dziadków, by nie trzymać wszystkich pieniędzy w jednej kieszeni, chyba wszystkie poradniki inwestycyjne zalecają różnorodność i dywersyfikację portfela. Dobrze więc lokować środki w kilku aktywach, stąd chyba każdy inwestor byłby zadowolony mając w swoim portfelu i złoto i nieruchomości. Porównując oba aktywa oczywistym jest, że „łatwiej” inwestować w złoto. Za jeden metr kwadratowy mieszkania w dużych miastach w Polsce trzeba zapłacić średnio kilkanaście tysięcy złotych. Dla przykładu, w Powierniku można kupować nawet 1 gramowe sztabki złota (obecnie koszt takiej sztabki to 301 zł), a w programie oszczędnościowym klienci mogą inwestować nawet niewielkie kwoty – od 200 zł. Warto też nawiązać do wspomnianych w tekście kosztów „przechowywania” obu dóbr. Tu w ostatnich latach w tym aspekcie szala przechyla się zdecydowanie na korzyść złota. Drastycznie rosną bowiem koszty energii (nawet o 75%), gazu, wywozu śmieci, wynagrodzenia administracji budynku, podatki. A w przypadku złota, jeśli posiada się sejf, bezpieczne miejsce, jest się stałym klientem banku lub innej instytucji finansowej, koszty przechowywania złota mogą być nieodczuwalne lub bardzo znikome.

W podsumowaniu swojej analizy dla Subiektywnie o finansach, jej autor zamieścił wykres porównawczy cen nieruchomości oraz cen złota w Stanach Zjednoczonych na przestrzeni ostatnich 50 lat. Wynika z niego, że ktoś kto 50 lat temu zainwestował w nieruchomość w USA, dziś ma ok. 1250% zwrot ze swojej inwestycji. Kto wówczas kupił złoto – ponad 1700%.

Źródła:

1- Złoto czy nieruchomości? Ten odwieczny spór od lat rozgrzewa zwolenników inwestycji alternatywnych na całym świecie. Kto ma więcej racji?, Subiektywnie o finansach, 29 stycznia 2024 r.

2 – Kupują mieszkania tylko po to, by je odsprzedać. Kilkadziesiąt tysięcy do ceny na dzień dobry, Money.pl, 11 sierpnia 2021 r.

3 – Daniel Obajtek i jego majątek. Prezes PKN Orlen w maju kupił kolejną działkę, Business Insider, 1 grudnia 2023 r.

4 – Tych domów ma tyle, że trudno zliczyć. Zobacz posiadłości Lewandowskiego, WP Sportowe Fakty, 13 czerwca 2022 r.

5 – Ile nieruchomości ma Watykan? Ujawniono dane, PAP, 20 sierpnia 2023 r.

Ostatnie wpisy