Inwestycja w złoto w obliczu nowego ładu i rosnącej inflacji.
Koniec 2021 i początek 2022 roku to w Polsce czas podwyżek stóp procentowych i galopującej inflacji, jak również chaosu regulacyjnego spowodowanego nadejściem nowego Polskiego Ładu. Spada zdolność kredytowa Polaków i siła nabywcza pieniądza. Czy istnieje jakiś sposób, by ochronić swoje pieniądze, oszczędności stanowiące niejednokrotnie dorobek całego życia?
Ogólnoświatowy kryzys
Trwająca od 2 lata pandemia koronawirusa wciąż negatywnie wpływa na światową gospodarkę. Zamykane lub ograniczane określone gałęzie przemysłu, handlu i usług, w połączeniu z koniecznością ponoszenia zwiększonych nakładów na ochronę zdrowia, pogłębiają kryzys gospodarczy, jeśli nie we wszystkich, to w większości krajów świata, a na pewno w Polsce.
Podwyżki stóp procentowych i rosnąca inflacja
Od początku pandemii spada w Polsce wartość nabywcza pieniądza. Według danych GUS, w marcu 2020 r. ceny dóbr i usług konsumpcyjnych były średnio o 4,6 proc. wyższe niż w 2019 r. Rada Polityki Pieniężnej 6 października ubiegłego roku postanowiła zareagować na to niekorzystne zjawisko podnosząc stopy procentowe, co wywołało ogólnokrajową dyskusję na temat zasadności tego kroku i obawy o pieniądze i zobowiązania kredytowe Polaków. Tyle że jak się później okazało, było to dopiero otwarcie puszki Pandory. Od tamtej podwyżki RPP podnosi stopy procentowe regularnie co miesiąc. Kolejna, już piąta licząc od 6 października 2021 r., podwyżka obowiązuje od 9 lutego. Jeśli za pierwszym razem RPP podwyższyła stopę referencyjną z 0,10 do 0,50 proc., to po lutowej podwyżce wynosi ona już 2,75 proc. W tym czasie rata kredytu wzrosła średnio o ponad 40 proc., przy jednoczesnym spadku zdolności kredytowej o 20 – 30 proc. A jak szacują eksperci, to nie koniec podwyżek. Gdy RPP zakończy swój program walki z inflacją, średnio rata kredytu może wzrosnąć nawet o 80 proc.
Dlaczego RPP walczy z inflacją? Bo ta wyniosła na koniec ub.r. 8,6 proc. To najwyższy wskaźnik od 21 lat, a dokładnie od listopada 2000 r. A prognozowana średnia inflacja w 2022 roku ma wynosić 7,6 proc. Stabilizacji sytuacji gospodarczej w kraju nie pomaga też Polski Ład. Ta rewolucyjna dla polskiego systemu podatkowego reforma, wprowadziła chaos prawny. Cierpią przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy nawet przy wsparciu księgowych i doradców podatkowych mają problemy z dostosowaniem do nowych wymogów i obowiązków.
Złoto jako środek ochrony majątku
Jednym z niewielu dóbr, którym nic tak dobrze nie służy jak inflacja jest złoto. Inflacja oznacza zmniejszenie siły nabywczej pieniędzy papierowych, a więc i tego, ile złota można za nie kupić. W sierpniu 2020 r. w artykule „Why Gold Is The Best Investment In The World Today” Forbes napisał, że złoto jest, i zawsze było, ulubioną bezpieczną przystanią świata. W czasach niepewności, braku bezpieczeństwa, wstrząsów gospodarczych i politycznych, wojen, czy dewaluacji, złoto zawsze było inwestycyjnym numerem jeden. A ta imponująca historia sięga ponad 5 tysięcy lat wstecz. Nie istnieje żadna inna inwestycja, która mogłaby się zbliżyć do pobicia mega długoterminowego rekordu złota. Na przestrzeni dziejów złoto zawsze zachowywało swoją siłę nabywczą, a żadna inna inwestycja nie może się do niego zbliżyć. Złoto jest również pieniądzem globalnym. Jest znane i akceptowane na całym świecie. I stan ten obowiązuje od tysięcy lat.1
Jak napisał na początku tego roku w komentarzu dla brytyjskiego Fidelity International niezależny komentator finansowy i autor tekstów inwestycyjnych Graham Smith, w 2022 r. złoto powinno notować bardzo dobre wyniki. Dlaczego? Znów powodem jest inflacja. Jeśli w USA inflacja będzie rosnąć, a w raz z nią stopy procentowe, to takie ruchy dolara mogą stać się w 2022 r. motorem napędowym dla złota. Co więcej złoto zrobi to, co robiło w przeszłości, czyli oddzieli się od innych spadających na wartości aktywów. Amerykański indeks cen konsumpcyjnych osiągnął w grudniu 2021 poziom 7%. Ostatnim razem, gdy inflacja osiągnęła taki poziom, a było to 40 lat temu, złoto poszybowało wzwyż.
Źródła:
1 – “Why Gold Is The Best Investment In The World Today” z 4 sierpnia 2020 r., www.forbes.com
2 – “Will gold prices rise in 2022?” z 18 stycznia 2022 r., www.fidelity.co.uk