0

Grudzień to miesiąc, w którym zapotrzebowanie na złoto jest największe

Grudzień rzeczywiście charakteryzuje się zwiększonym zapotrzebowaniem na złoto, zwłaszcza z powodu różnych tradycji związanych z okresem bożonarodzeniowym. Wiele osób decyduje się na zakup biżuterii z tym cennym kruszcem jako prezentu świątecznego lub w celu inwestycji. Ponadto, grudzień jest również miesiącem, w którym wiele kultur obchodzi różne święta, co dodatkowo przyczynia się do wzmożonego zainteresowania złotem jako symbolem luksusu i trwałej wartości. Dlatego w grudniu zazwyczaj zapotrzebowanie na złoto jest największe. Dla inwestorów może to więc stanowić wskazówkę do przygotowania się do nadchodzącego „złotego miesiąca”.

Złote monety i sztabki

Ale nie tylko złota biżuteria. Ciekawym pomysłem na prezent jest złota moneta bulionowa, np. Krugerrand, albo sztabka złota. Staranne wykonanie i symbolika oraz rozpoznawalność tych przedmiotów nadają splendoru posiadaczowi kolekcji sztabek czy monet. Przede wszystkim jednak, złota sztabka, jak również moneta, mają namacalną wartość i są jej nośnikiem. Po latach może się okazać, że prezent ma znacznie wyższą wartość niż w dniu, w którym obdarowany go otrzymał.

Grudzień miesiącem złota

Jak czytamy w komentarzu Światowej Rady Złota (World Gold Council), w grudniu ubiegłego roku wzrost o 3% doprowadził złoto do poziomu 1814 USD/uncję, umacniając wzrost rok do roku o 0,4%, co jeszcze dwa miesiące wcześniej wydawało się mało prawdopodobne1. Agencja Reuters w artykule Indian gold demand loses lustre in peak festive season as prices rally również wskazuje, że grudzień i ostatni kwartał charakteryzują się największą sprzedażą złota w roku. Na przykładzie ogromnego rynku, jakim są liczące ponad 1,4 miliarda ludności Indie wskazuje, że tamtejszy popyt na złoto zwykle wzrasta pod koniec roku, co zbiega się z tradycyjnym sezonem ślubnym i ważnymi festiwalami, w tym Diwali i Dusherra, kiedy kupowanie kruszcu jest uważane za inwestycję w pomyślne życie2.

Również w Stanach Zjednoczonych popyt na złoto wzrosnąć ma w grudniu. Serwis livemint.com w połowie września tego roku napisał, że oczekuje się ogromnego wzrostu popytu na złoto w ciągu najbliższych dwóch do trzech miesięcy, czyli w okresach świątecznych, głównie ze względu na zwyczaje i tradycje. Okres od września do grudnia tradycyjnie oznacza pomyślny czas, napędzany sezonem świątecznym i weselnym, co zwiększa popyt na ten cenny kruszec. Pomimo stagnacji cen złota spowodowanej wyzwaniami gospodarczymi w USA, istnieje optymizm, że popyt wzrośnie. Optymizm ten wynika z dobrych wyników złota na giełdach. – Nastąpiła zmiana paradygmatu w sposobie, w jaki nabywcy postrzegają żółty metal. Przestali kupować złoto tylko w celach inwestycyjnych, a zaczęli traktować je jako modny element garderoby. W tym kontekście, wraz z rosnącym poziomem dochodów przewidujemy, że ten sezon świąteczny będzie jednym z najlepszych dla złota – powiedział we wrześniu Colin Shah, ekspert z firmy jubilerskiej, który wypowiedział się na łamach serwisu3.

Prognozy ekspertów

Przewidywań co do nadchodzącej sytuacji złota podjął się w październiku serwis Capex.com, przyglądając się prognozom cen złota na IV kwartał 2023 r., 2024 r. i kolejne lata, przygotowanym przez banki i ekspertów. Wzrost popytu na biżuterię w ostatnim kwartale roku pomaga złotu uzyskać dodatnie średnie zwroty w wysokości odpowiednio 0,71% i 1,3% w listopadzie i grudniu. Dodatkowo, ogólnie słabszy często w grudniu dolar może pomóc złotu w odnotowaniu drugiego najlepszego miesiąca w roku.

Prognoza ceny złota na 2024 rok: W obecnych warunkach wzrost cen złota wydaje się bardziej prawdopodobny niż spadek, a XAUUSD ma z powodzeniem pokonać rekordowy poziom 2 075 USD. Średnia prognoza konsensusu wynosi 2100 USD za uncję w 2024 r., zgodnie z najnowszą prognozą kursu złota największych banków inwestycyjnych na świecie.

Prognoza kursu złota na najbliższe 5 lat: Podczas gdy większość analityków przewiduje umiarkowany wzrost ceny złota w 2024 r., najbardziej optymistyczne prognozy kursu złota na kolejne 5 lat wskazują na 3000 USD4.

Podsumowanie

Święta Bożego Narodzenia, ale nie tylko, również inne święta, często oznaczają, że ludzie mają więcej dochodu do dyspozycji, który wolą inwestować w aktywa takie jak złoto, mając na celu zabezpieczenie swojej stabilności finansowej. Zresztą, pod koniec listopada media poinformowały o rekordowych zakupach złota przez Państwo Polskie. W 2023 roku Narodowy Bank Polski nabył blisko 90 ton złota, podnosząc stan jego zasobów do 300 ton. Ekonomiści i najważniejsze osoby w państwie obecnie widzą w złocie najpewniejszą inwestycję.

 

Źródła:

  1. World Gold Council, Gold Market Commentary, 9 stycznia 2023 r.
  2. Reuters, Indian gold demand loses lustre in peak festive season as prices rally, 31 października 2023 r.
  3. Mint, Gold will always shine: Surge in demand for yellow metal expected for festive season, say experts, 13 września 2023 r.
  4. Capex.com, Gold Price Prediction October 2023: Will gold rate decrease in coming days as real yields rise further?, 16 października 2023 r.

 

Ostatnie wpisy