0

Złoty przegląd prasy: Geopolityka sprzyja cenom złota

ceny

Prawie połowa inwestorów instytucjonalnych zaangażowanych w kryptowaluty nie wie co z nimi zrobić. Indeks ryzyka geopolitycznego osiągnął najwyższy poziom od czasu wojny w Iraku. Rynki finansowe mocno to odczują. Strefa euro także jest w opałach. Geopolityka służy za to cenom metali szlachetnych. Inwestorzy lokują kapitał w złocie by uchronić się przed spadkami. Ceny złota lokacyjnego wyraźnie pną się w górę.

 

Kłopotliwe kryptowaluty

 

Bitcoin obecny jest na rynku od przeszło dekady. Jego niestabilność i nieprzewidywalność sprawia jednak, że nikt nie wie co z nim robić. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej podczas niedawnej konferencji branżowej Context Summits w Miami, prawie połowa z 400 inwestorów instytucjonalnych, w tym funduszy emerytalnych i państwowych funduszy majątkowych (ang. sovereign wealth fund) posiadających w swoim portfelu kryptowaluty, nie wie jaką postawę powinno przyjąć wobec tych aktywów. Co więcej, aż 26% z nich wiąże obecnie funkcjonowanie bitcoina z oszustwem, wobec 27% respondentów uważających go za legalną klasę aktywów. Po okresie zbiorowego szaleństwa, inwestycje w kryptowaluty zdecydowanie straciły na popularności, zwłaszcza w sektorze instytucjonalnym, zarządzającym publicznymi pieniędzmi. Zapytani o plany na następny rok, ankietowani w ogromnej większości nie zakładali już możliwości alokacji środków w kryptowalutach. Aż 71% badanych zdecydowanie nie planuje takich inwestycji, kolejne 18% nie ma w tej kwestii pewności.

Źródła:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-03-29/almost-half-of-fund-allocators-don-t-know-what-to-make-of-crypto

 

Rekordowe ryzyko geopolityczne

 

Obecna rzeczywistość geopolityczna zdecydowanie nie służy rynkom finansowym. Protekcjonistyczna polityka uprawiana przez prezydenta Donalda Trumpa sprawiła, że na rynku zapanowała niepewność i naturalnie związana z nią awersja do ryzyka. Patrząc na sytuację przez pryzmat indeksu GPR (ang. Geopolitical Risk Index), mierzącego miesięczną liczbę publikacji związanych z poszczególnymi napięciami geopolitycznymi, w wiodących światowych tytułach,  można powiedzieć, że tak źle nie było od czasu wojny w Iraku w roku 2003. Oceniając perspektywy rynków finansowych na najbliższe miesiące, Christopher Dembik, piastujący stanowisko dyrektora ds. analiz makroekonomicznych Saxo Banku, daleki jest od optymizmu. Jak zauważa, coraz więcej sygnałów wskazuje, że wartość szczytowa wzrostu gospodarczego została już osiągnięta. Spowolnienie widoczne jest już nie tylko w Chinach i USA ale też w strefie euro, którą czeka teraz najwięcej niespodzianek. Zdaniem Dembika mamy dziś do czynienia z bardzo niekorzystną konfiguracją i kumulacją niższego wzrostu gospodarczego, ryzyka geopolitycznego ze wzrostem globalnego protekcjonizmu i jednoczesnym usztywnianiem polityki pieniężnej. Sytuacja ta skłania inwestorów do zmniejszania zaangażowania w akcje i przesuwania środków do bezpiecznych przystani, za jakie uważa się m.in. złoto lokacyjne.

Źródła:

https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/gospodarka-strefy-euro-ma-klopoty-saxo-bank/gnv6d84

 

Złoto poszybowało w górę

 

Ostatnie dni przyniosły na rynkach towarowych wzrost cen ropy, wynikający z zagrożonych dostaw tego surowca z Iranu oraz wyraźny spadek wyceny metali przemysłowych, wiązany z niepewnością wobec przyjętych uprzednio, nazbyt optymistycznych projekcji wzrostu gospodarczego. Złożenie tych czynników jest jednak bardzo korzystne dla rynku złota inwestycyjnego. Jego cena poszybowała wyraźnie w górę, od 1310 USD za uncję w tygodniu poprzednim do ponad 1350 USD w bieżącym tygodniu. Kruszec ten znajduje się obecnie w otoczeniu dogodnym do wzrostu. Jak można było się tego spodziewać, złoto po raz kolejny pozytywnie zareagowało na podniesienie przez FED stóp procentowych. Do stymulujących bodźców zaliczyć można też rosnące napięcia na arenie międzynarodowej, czarne chmury zbierające się nad światowymi giełdami i rosnącą nieufność inwestorów, obawiających się nadciągającego kryzysu i deprecjacji dolara. Rosnąca awersja do ryzyka skłoniła wielu inwestorów do dywersyfikacji portfela i zwiększenia odsetka inwestycji uważanych za bezpieczne. Rekordowy poziom na przestrzeni pięciu ostatnich lat osiągnęły też inwestycje w złoto z wykorzystaniem produktów notowanych na giełdzie.

Źródła:

http://biznes.interia.pl/gieldy/news/geopolityka-wspiera-rope-i-zloto,2561810,3142

https://businessinsider.com.pl/finanse/inwestowanie/ceny-zlota-marzec-2018-r/70dvhv0

 

Agata Ziąbska
Powiernik S.A.
www.powiernik.net

Ostatnie wpisy