0

„Etyka produkcji pieniądza”- Jorg Guido Hulsmann

Jorg Guido Hulsmann (ur.1966) jest profesorem ekonomii. Pracuje na wydziale prawa, ekonomii i zarządzania Uniwersytetu Angers we Francji

W „Etyka produkcji pieniądza” autor w bardzo prosty sposób analizuje zarówno ekonomiczne jak i moralne aspekty produkcji pieniądza oraz tłumaczy jak jesteśmy okradani przez tych, którym w opiekę powierzyliśmy prawo emisji pieniędzy. Na pewno już nieraz słyszałeś o owcach, które na strażników stada wybrały wilki, więc nie powinieneś być zbytnio zaskoczony.

Autor przejrzyście uzasadnia, dlaczego współczesny system pieniężny wraz ze zjawiskiem inflacji ma negatywny wpływ na funkcjonowanie krajowych i międzynarodowych systemów finansowych. Poczynając od takich zjawisk jak niesprawiedliwe pomnażanie dochodów elit, niszczenie bogactwa całych narodów, koncentrację władzy, aż po totalitaryzm.

Dzięki tej lekturze zrozumiesz jak i dlaczego współczesny pieniądz podkopuje fundamenty życia społecznego, co w efekcie prowadzi do erozji podstawowych wartości moralnych i upadku rodziny.

Ta książka wyjaśnia, dlaczego musi dojść do hiperinflacji oraz odpowiada na pytanie, kto na tym straci, a kto zarobi. Po tej lekturze każdy, kto dba o bezpieczeństwo finansowe swoje i najbliższych, kto myśli o zabezpieczeniu majątku, zrozumie jak ważna jest rola złota inwestycyjnego.

W tym miejscu nie sposób nie przytoczyć słów J.P. Morgana, maksymy, którą powtarzamy jak mantrę:

„Jedynie złoto to prawdziwy pieniądz.
Wszystko inne to dług”

Kilka cytatów z książki:

„We wszystkich znanych przypadkach historycznych, pieniądz papierowy pojawiał się wskutek wspieranego przez rząd łamania umów i innych praw własności”

„Pieniądz papierowy ze swojej natury służy tylko do wymiany, podczas gdy pieniądz towarowy oprócz tego, że służy jako pieniądz, sam jest towarem. Wynika z stąd, że ceny płacone za pieniądz papierowy mogą spaść do zera, natomiast cena pieniądza towarowego będzie zawsze większa od zera, …”

„.., przyjęcie pieniądza papierowego oznacza zgodę na to, by rząd ograniczał swobody osobiste obywateli. Oznacza to powszechne i systematyczne ograniczanie wolności zrzeszania się i zawierania umów. Oznacza też wysyłanie policji i posługiwanie się sądami do walki z ludzkim współdziałaniem angażującym „pieniądze naturalne”, takie jak złoto i srebro, będące w użyciu od czasów biblijnych”.

Uważamy „Etykę produkcji pieniądza” za pozycję obowiązkową dla każdego, kto usiłuje zrozumieć współczesny świat, nie tylko finansów.

Serdecznie polecamy i życzymy miłej lektury.

Zespół Powiernika

Ostatnie wpisy