Czy złoto jest dobrą inwestycją?
Czy złoto jest dobrą inwestycją? W publikacji z 27 czerwca 2023 r. magazyn Money zadał pytanie – Czy złoto było dobrą inwestycją w dłuższej perspektywie? Rok później możemy odpowiedzieć, że z pewnością było – w perspektywie krótkoterminowej, bo zaledwie w 12 miesięcy wartość złota wzrosła o 22 proc.
Ponad 22 procentowy zysk w 12 miesięcy
Według notowania z dnia 29 czerwca 2023 r., uncja złota była warta 1901,82 USD, co po ówczesnym kursie dolara dawało kwotę 7765 PLN. Dokładnie rok później, według notowania z 28 czerwca 2024 r. z godziny 22:50, uncja złota kosztuje już 2325,70 dolarów, czyli 9359,85 PLN. Kupując 12 miesięcy temu 31,1 grama złota (tyle liczy 1 uncja), dziś można je sprzedać z 1594 zł zyskiem. Tylko pozazdrościć temu, kto przed rokiem kupił większą ilość, np. kilogramową sztabkę.
Czy złoto jest dobrą inwestycją?
W swoim artykule Money cofnął się aż 4000 lat do czasów, gdy zaczęli je wytapiać Egipcjanie. Przypominając, że w przypadku każdej długoterminowej inwestycji nigdy nie można ze 100 procentową pewnością przewidzieć, jaka będzie jego wartość w przyszłości, to jednak na przestrzeni dziejów złoto udowodniło, że jest niezawodnym i trwałym dobrem inwestycyjnym, które potrafi ją zachować.
Wśród wad wskazuje się brak dywidend, których nie generuje złoto, a które można uzyskać inwestując w akcje. Złota nie można, tak jak ich, wykorzystać do przepływu gotówki generującego zysk, poza sytuacją gdy złoto zostanie sprzedane. Większość ekspertów inwestycyjnych nie uważa metali szlachetnych za idealne do inwestowania krótkoterminowego, ale doskonałe w perspektywie długoterminowej – choć nie potwierdzają tego wskazane wyżej dane na temat 22 proc. zysku wypracowanego zaledwie w rok. Poza tym złoto służy dywersyfikacji portfela, co stanowi elementarz każdego inwestora. Przede wszystkim jednak jest doskonałym magazynem wartości.
Cena złota znacząco wzrosła w ciągu ostatnich 30 lat. Dziś jest wyceniane na ponad 2000 dolarów za uncję, ale w 1993 r. złoto można było kupić za mniej niż 400 USD za uncję. Ponieważ złoto często radzi sobie lepiej w czasach niepewności gospodarczej i zmienności na giełdach, jego ceny rosły w trakcie takich właśnie kryzysów. Obawy rynku przed słabym ożywieniem gospodarczym w latach 2010-2011 spowodowały, że ceny złota wzrosły o 50,6% i przekroczyły 1800 dolarów za uncję. Ponad dekadę później globalna pandemia koronawirusa wstrząsnęła rynkami finansowymi, doprowadziła do gwałtownego spadku cen akcji i równie gwałtownego wzrostu cen złota. W sierpniu 2020 r. złoto osiągnęło rekordowy poziom 2 074 USD za uncję (dziś rekord ten jest już dawno pobity).
Ochrona przed inflacją
Złoto jest uważane za bezpieczną przystań podczas wahań rynkowych i inwestycję zapewniającą ochronę przed inflacją. Często, gdy rynek akcji spada, popyt na złoto wzrasta, podnosząc jego ceny. Ze względu na ten odwrotny efekt, inwestorzy mogą zwrócić się w stronę złota podczas recesji, aby chronić swoje aktywa – pisze magazyn Money. Złoto jest zarówno walutą, jak i towarem, ale z pewnością wiąże się z ryzykiem, w tym wahaniami cen.
Średnia roczna stopa zwrotu
Money przytacza statystyki pozwalające ustalić średnioroczną stopę zwrotu z inwestycji w złoto. W okresie od 1971 r. (rok, w którym Stany Zjednoczone przestały wiązać cenę złota z dolarem) do 2022 r. wyniosła 7,78 proc., ale z roku na rok mogą występować znaczne wahania. Na przykład roczny zwrot ze złota w 2022 r. wyniósł zaledwie 0,4 proc., a zgodnie z przywołanym na wstępie przykładem, w minionym roku aż 22%.
Cena złota wzrosła w ciągu ostatniego półwiecza, ale trajektoria wzrostu postępowała przerwami. Do 1971 r. USA przestrzegały standardu złota, który wiązał cenę złota z dolarem. Obecnie dolar amerykański i cena złota nie są ze sobą powiązane, a cena złota często spada w okresach, gdy dolar się umacnia. Ta odwrotna zależność sprawia, że wielu inwestorów wykorzystuje złoto jako przeciwwagę dla inflacji i nieprzewidywalnych wydarzeń gospodarczych.
Sposoby inwestowania w złoto i zyski z jego sprzedaży
Zysk uzyskany ze sprzedaży złota będzie zależeć od sposobu zakupu tego metalu, ponieważ istnieją koszty związane z różnymi sposobami, w jakie inwestorzy mogą kupować i przechowywać złoto.
Sposoby inwestowania w złoto obejmują bowiem zakup fizycznego metalu (np. złote monety bulionowe, tj. Krugerrand, Maple Leaf, Philharmoniker, oraz sztabki złota) lub zakup akcji spółek zajmujących się złotem, poprzez zakup pojedynczych akcji lub zakup udziałów w funduszach inwestycyjnych lub ETF, które inwestują w spółki zajmujące się złotem za pośrednictwem indywidualnego rachunku maklerskiego. Firma Powiernik oferuje również program oszczędnościowy w złocie, w którym odkładać można nawet niewielki kwoty – już od 200 zł. Zaletą programu jest właśnie możliwość powierzenia przechowywania złota sprzedającej złoto spółce.
Źródło:
Has Gold Been a Good Investment Over the Long Term?, Money (money.com), 27 czerwca 2023 r.