0

Czy to dobry czas na inwestycję w złoto?

Pierwszy kwartał 2022 roku upłynął pod wpływem oddziaływań silnych wydarzeń, jak wzrost inflacji, kontynuacja pandemii koronawirusa, a przede wszystkim wybuch rosyjsko-ukraińskiej wojny, do którego doszło pod koniec lutego. Czy to dobry czas na inwestycję w złoto? Jak w tych okolicznościach prezentują się przewidywania ekspertów z całego świata w zakresie inwestycji w złoto w perspektywie całego 2022 roku?

 

Saxo Bank

W analizie z 14 marca, Ole Hansen, dyrektor ds. strategii rynków surowców Saxo Banku, przypomniał, że Rosja jest drugim co do wielkości dostawcą surowców dla gospodarki światowej. Wprowadzane wobec niej sankcje i ograniczanie rosyjskich dostaw sprawiło, że obecnie jesteśmy świadkami historycznych ruchów pod względem osiąganych cen i przedziałów cenowych na rynkach. Złoto pozostało na niezmienionym poziomie po tym, jak jego cena wzrosła do poziomu zaledwie o kilka dolarów oddalonego od rekordowego poziomu z 2020 r. (2 074 USD/oz). Expert Saxo Banku deklaruje, że bank podtrzymuje swoje pozytywne prognozy, a które dotyczą również inwestycji w złoto. : „-Naszym zdaniem kryzys rosyjsko-ukraiński będzie w dalszym ciągu wspierał perspektywę wzrostu cen metali szlachetnych”. 1

 

Azja

Indyjski BusinessToday.In, w publikacji z początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie (25.02.) napisał, że w obecnej sytuacji perspektywy dla złota są korzystne, ponieważ metal szlachetny jest historycznie postrzegany jako zabezpieczenie przed inflacją oraz poważnymi zakłóceniami gospodarczymi i geopolitycznymi. Cena złota wzrosła do 16-miesięcznego maksimum na poziomie 1 970 dolarów za uncję po tym jak Rosja zaatakowała cele na Ukrainie. Kontrakt terminowy na złoto MCX Gold April Future wzrósł wówczas o ponad 7 procent dzięki wzrostowi popytu inwestycyjnego i obawom o wzrost gospodarczy. Stan posiadania SPDR Gold ETF, największego na świecie funduszu ETF opartego na złocie, wzrósł do 1 029,3 ton w dniu 23 lutego 2022 r. z 975 ton z dnia 31 grudnia 2021 r.

Oczekuje się, że złoty kruszec przyniesie wyższe zyski w 2022 r. „- Jeśli obecna sytuacja ulegnie dalszej eskalacji, inwestorzy będą się skłaniać ku bezpiecznym aktywom lub zatrzymywaniu gotówki, np. w dolarach. Wraz z napięciami geopolitycznymi, rosnące obawy inflacyjne również wspierają ceny metali szlachetnych na niższych poziomach, co potwierdza nasz pogląd o kupowaniu na spadkach” – powiedział Kishore Narne, dyrektor w Motilal Oswal Financial Services.

Naveen Mathur, dyrektor ds. towarów i walut w Anand Rathi Share and Stock Brokers, zgadza się z tym stwierdzeniem: „- W obecnej sytuacji perspektywy dla złota są korzystne. Musimy monitorować rozwój sytuacji geopolitycznej, każda eskalacja będzie pozytywna dla złota”. 2

 

USA – gorączka złota

Z kolei CNBC, największa na świecie sieć telewizyjnych kanałów informacyjnych specjalizujących się w tematyce ekonomii, z siedzibą w USA, w pierwszy dzień ataku Rosji na Ukrainę (24.02.) informowała, że widmo wojny przeraża inwestorów, przez co zwracają się ku złotu. Złoto jest postrzegane jako bezpieczna przystań w czasach niepokoju.

Już pierwszego dnia inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała gwałtowny wzrost cen złota. ETF SPDR Gold Shares ETF (GLD) wzrósł o 0,68% do 179,50 USD – najwyższego poziomu od listopada 2020 roku. Od początku 2022 roku jego wartość wzrosła o 6,6%. Kontrakty terminowe na złoto również podskoczyły o 0,7% – do ok. 1.924 USD za uncję. Zdaniem doradców finansowych, inwestorzy mogą czuć się komfortowo, przeznaczając niewielką część swojego portfela na złoto. Jednak inwestorzy powinni powstrzymać się od przesunięcia dużej części majątku w kierunku metali szlachetnych już teraz, jako reakcji odruchowej. Dlaczego? Bo zdaniem ekspertów CNBC to bezpieczna inwestycja, ale nie tak atrakcyjna pod względem szansy zarobku, jak inne źródła. „- Złoto w długim okresie powinno przynosić zyski zbliżone do stopy inflacji. Akcje, choć zmienne, w długim okresie przyniosą inwestorom więcej bogactwa – stwierdził 24 lutego Charlie Fitzgerald, planista finansowy z Moisand Fitzgerald Tamayo w Orlando na Florydzie. 3

Europa – złoto charakteryzuje się jedną z najwyższych płynności na rynkach towarowych

Najlepszym komentarzem do pytania: czy do dobry czas na inwestycję w złoto, jest analiza brytyjskiego CMC Markets, firmy inwestycyjnej, wiodącego światowego dostawcy usług FX i CFD. Jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie, czyli czynnika, który według większości analityków stanowić ma czynnik wzrostu wartości złota, CMC napisało, że niskie stopy procentowe i niepewność finansowa po krachu na rynku z powodu Covid-19 sprawiły, że „- Złoto weszło w okres hossy, wzrastając w ubiegłym roku z poziomu nieco powyżej 36 funtów za gram do ponad 45 funtów. Jeśli niepewność finansowa się utrzyma, najprawdopodobniej napędzana przez osłabienie wzrostu gospodarczego po pandemii, możemy być świadkami, jak złoto osiągnie nowe maksima w 2022 roku”. Jak wiemy, niepewność finansowa nie tyle się utrzymała, co jeszcze bardziej pogłębiła po rosyjskiej agresji na Ukrainę. 4

 

Podsumowanie

Ale jak w swojej analizie przypomniało CMC Markets, złoto charakteryzuje się jedną z najwyższych płynności na rynkach towarowych i często zwiększa swoją wartość z upływem czasu. Złoto może być więc dobrym aktywem inwestycyjnym jako część zrównoważonego portfela. I niech to będzie najlepsze podsumowanie i odpowiedź na pytanie, czy to dobry czas na inwestycję w złoto?

 

Źródła:

1 – „Wojna w Ukrainie oraz chiński potentat o pseudonimie „Big Short”, czyli bezprecedensowe ruchy w historycznym tygodniu dla surowców”, FXMAG, 14 marca 2022 r.

2 – “Is it a good time to invest in gold?”, BussinesToday.In, 25 lutego 2022 r.

3 – “Gold prices are popping as Russia invades Ukraine. Why you may want to resist the rush”, CNBC, 24 lutego 2022 r.

4 – “Is gold a good investment in 2022?”, CMC Markets

Ostatnie wpisy