Co to jest uncja trojańska?
Uncja trojańska to zdecydowanie najpopularniejsza jednostka miary wykorzystywana w handlu metalami szlachetnymi, która powstała XV-wiecznej Anglii. Co to jest uncja trojańska? Jaka jest jej historia? Ile waży uncja trojańska? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Uncja trojańska – historia
Jak wspomniano we wstępie uncja trojańska to jednostka miary, która została przyjęta w XV-wiecznej Anglii. To właśnie wówczas przyjęto tzw. wagę Troy (nazwa pochodzi prawdopodobnie od francuskiego miasta Troyes), czyli system jednostek masy, z której pochodzi uncja trojańska. Ustalony system miar obowiązuje do dnia dzisiejszego praktycznie na całym świecie, co wynika z faktu, że w 1928 roku przyjęły go również Stany Zjednoczone, co miało na celu usystematyzowanie wartości monet. Obecnie przyjęte kilka wieków temu wagi stosuje bardzo ważna instytucja z punktu widzenia handlu złotem, czyli LMBA (Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców). Jej rola w światowym handlu złotem oraz fakt, że obecny system miar jest powszechnie znany i stosowany praktycznie na całym świecie sprawia, że uncja trojańska to określenie masy, które nie wyjdzie z użycia.
Ile waży uncja trojańska?
Uncja trojańska to jednostka miary, która jest oznaczana jako „oz” lub rzadziej „t. oz” (skrót od włoskiego słowa „onza”). Ile waży 1 oz? Otóż, masa 1 uncji trojańskiej to w przybliżeniu 31,1 gramów. Dokładny rezultat to 31,1034768 gramów, co sprawia, że 1 kilogram dzieli się na 32,15 uncji trojańskiej. W krajach anglosaskich nie stosuje się jednak gramów, ale grany, potocznie znane jako ziarna. Zgodnie uznaje się, że jeden gran waży 0,065 gramów, a co za tym idzie masa jednej uncji trojańskiej jest równa 480 granom.
W tym miejscu warto również podkreślić, że poza uncją trojańską funkcjonuje także jednostka miary zwana zwykłą uncją. Należy jednak zauważyć, że zwykła uncja waży w przybliżeniu tylko 28,35 gramów, a co za tym idzie jest o około 3 gramy lżejsza od uncji trojańskiej. Nie jest również wykorzystywana przy określaniu masy metali szlachetnych.
Uncja trojańska – złote monety jednouncjowe
Uncja trojańska to jednostka masy, którą wykorzystuje się z reguły w kontekście monet (waga sztabek jest zazwyczaj określana w gramach, oprócz sztabki o wadze równo jednej uncji). Co więcej, najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane w handlu, czy inwestycjach złote monety ważą dokładnie jedną uncję. Przykładem może być chociażby kanadyjski liść klonowy, wiedeński filharmonik, czy australijski kangur. Ciekawostką jest, że afrykański krugerrand zawiera równo uncję złota, jednak waży nieco więcej, gdyż ma domieszkę innych metali między innymi miedzi, która daje mu charakterystyczny kolor.
Warto jednak podkreślić, że uncja to jednostka miary, która jest wykorzystywana głównie w cywilizacji zachodniej. Nie używa się jej chociażby w Chinach, gdzie najcenniejsza moneta bulionowa bita przez Ludowy Bank Chin, czyli Złota Chińska Panda powstaje z 30 gramów złota.
Podsumowując należy stwierdzić, że uncja trojańska to jednostka miary, której znajomość jest wymagana u osób pragnących inwestować w złoto fizyczne w postaci sztabek lub monet. Pozwala bowiem skutecznie porównywać masę złotych wyrobów, a co za tym idzie określać ich wartość.