0

Anonimowy zakup złota – czy to możliwe?

Czy da się zrealizować zakup złota całkowicie anonimowo? Część z nas, z różnych powodów nie chce, aby ktokolwiek wiedział, że kupiliśmy złoto inwestycyjne Czy da się przeprowadzić transakcję zakupu złota bez podawania danych osobowych? Jak to zrobić i jakie ryzyko za sobą niesie taki anonimowy zakup złota?

Zakup złota z płatnością przelewem.

Płacąc za zamówienie przelewem o anonimowości można zapomnieć. Środki w systemie bankowym nie są anonimowe, a każdy przelew może być weryfikowany. Jednak czy jest się czego bać? Kto będzie wiedział co kupiłeś?

Na forach często czytamy, że do kwoty 15 000 € nie będą potrzebne dane osobowe. Jest to mylna informacja. Niezależnie od kwoty, sprzedawca będzie wymagał podania danych osobowych. Jest to nie tylko wymaganie formalne, ale dane te po prostu są potrzebne do realizacji zamówienia.

Słyszeliśmy niejednokrotnie o praktykach namawiania klientów do wpisywania fałszywych danych. Jednak pamiętaj, że jest to poświadczenie nieprawdy, a co gorsza może to utrudnić dochodzenie roszczeń przy ewentualnym problemie z zamówieniem. Gdy postanowisz złożyć reklamację, może się okazać problemem to, że faktycznie nie byłeś kupującym – bo podałeś fikcyjne dane. Ponadto, przelew dokonany z konta o innych danych osobowych, niż te podane w zamówieniu, może wydać się sprzedawcy niepokojący oraz zgłoszony jako podejrzany do GIIF i to nawet w sytuacji, gdy kwota transakcji nie przekroczy wartości progowej.

Należy pamiętać, że kwoty powyżej 15 tys. EUR są zgłaszane do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej już przez Twój bank, kolejno przez bank odbiorcy oraz dodatkowo przez sprzedawcę kruszcu.

Poniżej tej kwoty, obowiązku zgłoszenia nie ma żadna instytucja – co nie zwalnia sprzedawcy z pobrania danych – na wypadek kontroli. Nawet te najmniejsze transakcje – na 1 gram złota – powinny znajdować się w wewnętrznym rejestrze firmy oraz być udostępnione w razie kontroli NBP. Kontrolerów zazwyczaj nie interesują takie małe transakcje, ale mają do nich prawo wglądu i należy się z tym liczyć.

Zakup złota z płatnością za pobraniem lub stacjonarnie, za gotówkę.

Zakup za gotówkę daje poczucie anonimowości. Wydaje się, że po płatności nie pozostaje ślad. Niemniej jednak dane w sklepie należy podać również i w tym przypadku. Pomińmy temat podawania fałszywych danych osobowych, zaś zastanówmy się czy faktycznie warto ukrywać zakup złota przed organami?

Oprócz poczucia niezależności i prywatności, taki anonimowy zakup może Ci przysporzyć problemów przy późniejszej sprzedaży kruszcu. Załóżmy sytuację, w której z pewnych względów zechcesz zbyć swoje złoto, a uzyskaną za nie kwotę wpłacisz na konto lub też postanowisz je po prostu wydać – to w większości przypadków niestety, ale będziesz musiał przedstawić pochodzenie tych środków. Jeżeli kupiłeś złoto oficjalnie, to po upływie co najmniej 6 pełnych miesięcy, możesz je po prostu sprzedać – bez obowiązku odprowadzenia podatku – wtedy sprawa ta jest prosta. Natomiast gdy złota nie posiadałeś, rodzi się pytanie skąd masz nagle dodatkową gotówkę?

Zrozumiałe są obawy powstania sytuacji rodem z USA – gdzie doszło do konfiskaty prywatnego złota. Warto jednak zadać sobie pytanie: na ile taka sytuacja jest prawdopodobna? A nawet jeśli w Twojej głowie pojawi się odpowiedź twierdząca, to czy naprawdę tak łatwo byłoby znaleźć Twoje złoto, gdy je ukryjesz lub sprzedasz…?

Należy też pamiętać, że mimo braku anonimowości transakcji – nie istnieje system, w którym można sprawdzić, który obywatel zakupił złoto i w jakiej ilości. Dane o transakcjach poniżej 15 000€ są przechowywane jedynie u sprzedawcy, a te powyżej są zgłaszane do GIIF, który nie prowadzi takiej ewidencji. Wszystkie zgłoszenia mają na celu raczej, „wyłapywanie” podejrzanych transakcji, niż inwigilację stanu zgromadzonego złota przez obywateli.

Jedyna metoda na pełną anonimowość, obarczona ryzykiem.

Najbardziej anonimową opcją zakupu złota jest zakup od osoby prywatnej, za gotówkę. W takim przypadku, możesz pozostać w pełni anonimowy. Przynajmniej czysto teoretycznie, gdyż nigdy nie wiesz kim jest sprzedający i czy na przykład- czysto hipotetycznie – po transakcji nie będziesz śledzony…

Co więcej, przeprowadzenie samej transakcji z zupełnie obcą osobą w przysłowiowej „bramie”, niesie za sobą znaczne ryzyko oszustwa lub kradzieży.

Zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz być anonimowy i czy nie jest to tylko Twoja zachcianka podyktowana mylnymi przekonaniami?
W Powiernik S.A. mimo, że nie obsługujemy transakcji gotówkowych, to szanujemy Twoją prywatność i zakupy realizujemy z maksymalną dyskrecją, pilnując by do Twoich danych osobowych oraz informacji o dokonanym zakupie, nie miały dostępu osoby nieupoważnione.

 

Ostatnie wpisy