0

6 zasad bezpiecznego oszczędzania

Od jakiegoś czasu coraz częściej media informują nas o kiepskiej kondycji finansowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Większość z nas otrzymało w tym roku mało optymistyczną korespondencję z ZUS-u. Wyliczenia przedstawiające hipotetyczną emeryturę u wielu z nas wywołują zdziwienie lub niedowierzanie.

Niestety, przyszłość nie rysuje się w różowych barwach. Dlaczego tak się dzieje i dlaczego nie możemy liczyć na to, że ZUS zapewni nam godną emeryturę pisaliśmy w „EMERYTURA Z ZUS, – JAKA PIĘKNA KATASTROFA”

Preludium do bezpieczeństwa finansowego

 

Jak ratować się przed perspektywą głodowej emerytury? Jakie działania podjąć, aby zabezpieczyć sobie bezpieczeństwo finansowe na jesień życia? Odpowiedź wydaje się banalnie prosta. Należy jak najszybciej wziąć odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo finansowe. Trzeba samodzielnie oszczędzać na emeryturę.

„ Bogatym nie jest ten, kto dużo zarabia, ale ten, kto dużo oszczędza”.
J.D Rockefeller

Logiczne zatem jest, że musi pojawić się pytanie, jak oszczędzać? Nie łudź się, że oszczędzanie to proces szybki, łatwy i bezstresowy. Aby Twoje oszczędzanie miało sens, potrzebny jest czas i dobry plan.

Priorytetem w długofalowym oszczędzaniu powinno być bezpieczeństwo oszczędności.

Oto 6 podstawowych zasad bezpiecznego oszczędzania:

1. Planowanie

 

Dobry plan to absolutna podstawa pomysłu na oszczędzanie. Po pierwsze określ czas trwania Twojego planu oszczędnościowego.

Tutaj zasada jest prosta – im dłuższy okres oszczędzania zakładasz, tym pewniejszy jest sukces Twojego planu. Jeśli oczekujesz spektakularnych efektów w krótkim horyzoncie czasowym, lepiej graj w totolotka.

Po drugie określ kwotę, którą możesz przeznaczyć na oszczędzanie na emeryturę. Im wcześniej zaczynasz oszczędzać, tym dłuższy okres przed Tobą, a zatem możesz zaczynać od niższej kwoty.

2. Konsekwencja

 

Nawet najlepszy plan nie przyniesie efektów, jeżeli nie będziesz konsekwentny. Wypracuj dobre nawyki, ucz się regularnego oszczędzania, dyscypliny oraz opanowania.

Bardzo rozsądnym sposobem są stałe zlecenia, którymi regularnie określoną kwotę przelewasz na swój plan emerytalny. Nie ulegaj emocjom, pokusom i modom. Bądź wytrwały, bo nawet najlepsze lokaty potrzebują czasu.

3. Unikanie strat

 

Myśląc o bezpiecznej emeryturze absolutnym priorytetem musi być unikanie instrumentów finansowych obarczonych dużym ryzykiem. Pamiętaj zasady inwestowania Warrena Buffetta:

Zasada nr 1: Nigdy nie trać pieniędzy.
Zasada nr 2: Zawsze pamiętaj o zasadzie nr 1..

Jeżeli nie masz doświadczenia oraz odpowiedniej wiedzy ekonomicznej, powinieneś wybierać proste metody oszczędzania. Często bywa tak, że ludzie podejmują wysiłek oszczędzania i kuszeni reklamą wysokich stóp zwrotu, jakie udało się w przeszłości osiągnąć jakiemuś funduszowi, lokują tam swoje oszczędności zapominając, że wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują przyszłych wyników.

W czasie, gdy przychodzi korekta nie wytrzymują presji związanej ze stratą, sprzedają dany instrument w dołku, obrażają się na rynki finansowe i przestają oszczędzać.

Pamiętaj „chciwość zżera mózg” Nie bądź chciwy. Stawiaj na bezpieczeństwo. Nie opieraj się na reklamie, trendach lub modzie. Pamiętaj, że gdy większość Twoich znajomych będzie mówiła o wspaniałym instrumencie finansowym, w który warto inwestować, to dla wielu specjalistów z branży finansowej będzie to poważny sygnał do sprzedaży. Wyrafinowane strategie inwestycyjne pozostaw fachowcom, Ty oszczędzaj bezpiecznie.

4. Dywersyfikacja

 

Dywersyfikacja to rozłożenie ryzyka. Tutaj zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że nie należy wkładać wszystkich jaj do jednego koszyka, natomiast Warren Buffett twierdzi, że :

„Szeroka dywersyfikacja jest konieczna wtedy, gdy inwestorzy nie wiedzą co czynią”.

Wniosek – ryzyko bierze się z niewiedzy o tym co robisz. Jeżeli zaczynasz swój plan oszczędnościowy unikaj produktów finansowych, których działania nie rozumiesz. Zacznij gromadzenie oszczędności w prostych produktach finansowych, a w międzyczasie zdobywaj i rozwijaj swoją wiedzę ekonomiczną.

Inwestycja w solidną wiedzę ekonomiczną zawsze przynosi wymierne, ponadprzeciętne korzyści.
Pamiętaj, że zarządzanie nawet takim prostym portfelem inwestycyjnym jak na wykresie poniżej, wymaga odpowiedniej wiedzy ekonomicznej oraz pewnego zaangażowania.

oszczędzania

Dobrze wybrana lokata długoterminowa powinna gwarantować spokój na wiele lat. Tak działa na przykład program długofalowego gromadzenia złota inwestycyjnego, który powinien być obowiązkową częścią składową każdego portfela inwestycyjnego.

5. Płynność

 

Zwracaj uwagę na płynność, czyli możliwość sprzedaży danego waloru lub jego części w dowolnej chwili. Co prawda mówimy o oszczędzaniu na emeryturę przez okres 20-40 lat, ale po drodze mogą zdarzyć się sytuację, w których plany emerytalne przestają się liczyć wobec bieżących problemów.

6. Analiza kosztów

 

Każdy produkt finansowy generuje pewne koszty. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź w umowie, czy na pewno rozumiesz wszelkie zapisy dotyczące kosztów.

Pamiętaj, że zyski być mogą, natomiast koszty są na pewno. Jeżeli czegoś nie rozumiesz, dopytaj u doradców, rozwiej wszelkie wątpliwości lub nie przystępuj do takiego programu. Jednorazowe 4 % od wpłaty bardzo różni się od 4% rocznie od wartości zgromadzonych środków.

Gotowe rozwiązanie

 

A teraz przez pryzmat wyżej przedstawionych 6 podstawowych zasad bezpiecznego oszczędzania spójrz na „Program Powiernik”.

Program ten zakłada 10 letni plan gromadzenia fizycznego złota inwestycyjnego. O tym, dlaczego złoto nie ma konkurentów jako aktywo doskonale zabezpieczające wartość w czasie, możesz przeczytać we wpisie „Jak złoto trzyma wartość”. (Link)

Złoto jest doskonałym środkiem tezauryzacji i ta cecha złota zapewnia bezpieczeństwo zgromadzonym oszczędnościom. Trudno zaprzeczyć faktom potwierdzonym przez ponad 5 tys. lat.

„Program Powiernik” jest prostym instrumentem finansowym. Łatwo zrozumieć zasady jego funkcjonowania. Koszty są jasno przedstawione, nie ma ukrytych prowizji. Wpłaty na zakup złota można robić w dowolnych wielkościach zaczynając już od 200 zł. Tylko od Twojej kondycji finansowej zależy, jakie środki przeznaczysz na zakup złota w danym miesiącu.

Przy otwarciu programu nie składasz żadnych deklaracji dotyczących wielkości planowanych zakupów. Kupując nawet małe ilości złota, dzięki temu, że należysz do większej grupy zakupowej, nie przepłacasz.

W dowolnym momencie możesz odsprzedać każde zgromadzone 5g lub wielokrotność tej wielkości. W trakcie trwania programu sukcesywnie odbierasz sztabki 50 gramowe, które budują solidny fundament Twojego bezpieczeństwa finansowego.

„Program Powiernik” to doskonały instrument finansowy, który pomoże Ci zabezpieczyć naprawdę Złotą Jesień Życia.

Ostatnie wpisy