3 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć inwestując w złoto
Wpływ na wartość dóbr inwestycyjnych ma wiele czynników mikro i makro ekonomicznych. Często niespodziewanych, jak wybuch wojny, czy hiperinflacja. Sporym uprzywilejowaniem cieszą się osoby lokujące swój majątek w złoto. Ten metal szlachetny jest bowiem uznawany za jedno z najbezpieczniejszych dóbr inwestycyjnych, tzw. safe harbour. Patrząc wstecz, nigdy nie straciło ono całkowicie na swojej wartości, w przeciwieństwie do innych aktywów, których wartość pikowała w dół w wyniku kryzysów, czy giełdowych krachów. Dzięki tej stabilności, jaką charakteryzuje się złoto, można wyodrębnić trzy czynniki, dzięki poznaniu których można skuteczniej w nie inwestować.
Inwestycja w złoto nabrała w 2023 r. nowego życia. W kwietniu zbliżyło się ono do rekordowej wartości w historii swego istnienia na rynku. To przyciągnęło uwagę inwestorów, zwłaszcza w okolicznościach malejącej inflacji, ale przy nadal utrzymujących się wysokich stopach procentowych. Oto 3 rzeczy, które powinno się pamiętać przy podejmowaniu decyzji o inwestycji w złoto:
I. Inwestowana kwota może, a czasem powinna być różna
Chociaż inwestowanie w złoto może być korzystne dla osób w każdym wieku, konkretna jego wartość, jaką należy posiadać w swoim portfelu inwestycyjnym, różni się w zależności od osoby inwestora. Na przykład, młodsi, którzy mają przed sobą dłuższy horyzont inwestycyjny, najlepiej zrobią inwestując większe kwoty niż starsi inwestorzy, zbliżający się do wieku emerytalnego. Ci pierwsi mogą sobie bowiem pozwolić na dłuższe oczekiwanie na zwrot z tej „bezpieczniejszej” inwestycji, w przeciwieństwie do osób starszych, które mogą potrzebować więcej inwestycji „ryzykownych”, ale dających szansę na większy dochód.
Różni eksperci podają różne wartości, ale w uśrednieniu ich opinii środki ulokowane w złocie powinny stanowić ok. 10% – 20% całego portfela inwestycji, w zależności właśnie od wieku i osobistej sytuacji finansowej inwestora. Młodsi ludzie prawdopodobnie będą chcieli być bliżej górnej granicy tego przedziału, podczas gdy starsi inwestorzy i przyszli emeryci mogą chcieć znajdować się na niższym poziomie. Jednak każdy jest inny, więc opłaca się być introspektywnym i przeanalizować wszystkie swoje opcje przed dokonaniem inwestycji.
– W Programie Powiernik nasi klienci mają różne oferty inwestowania w złoto, dostosowane do indywidualnych preferencji. Oferujemy program systematycznego oszczędzania lub zakup fizycznego złota w monetach lub sztabkach o wielkości nawet 1 grama – komentuje Maciej Furmaniuk, wiceprezes zarządu spółki Powiernik, specjalizującej się w sprzedaży złota inwestycyjnego.
II. Są różne metody inwestowania w złoto
Każdy rozważający inwestycję w złoto ma na to do dyspozycji kilka metod. Dzięki temu może wybrać, która z nich będzie dla niego najdogodniejsza i najodpowiedniejsza. Na podstawie słów eksperta można wywnioskować, że istnieją co najmniej dwie drogi inwestycyjne: programy oszczędnościowe w złocie i zakup fizycznych monet lub sztabek. W Programie Powiernik inwestor indywidualnie zapoznaje się z warunkami umowy, wypełnia zlecenie otwarcia programu do zakupu złota (tzw. rejestru), a następnie wybiera i opłaca wybrany wariant oszczędzania. W każdym miesiącu może wpłacać dowolną kwotę i decydować, kiedy „zamknąć” rachunek. Odbiór złotej sztabki możliwy jest po zgromadzeniu na swoim rejestrze 50 gram złota. „Rozwiązanie” umowy celowo zostało ujęte w cudzysłów, bowiem to, czy faktycznie do niej dojdzie zależy tylko od woli inwestora. W praktyce po odebraniu sztabki przez klienta nie zamyka on rachunku (rejestru), kontynuując program oszczędnościowy. Po prostu jego saldo rejestru zostaje pomniejszone o wartość odebranej sztabki.
Druga z opcji – zakup fizycznego złota – umożliwia klientowi nabycie autentycznych, certyfikowanych sztabek w wielkości od 1 grama do 1 kg (takie wielkości oferuje Powiernik S.A., inni dealerzy złota mogą oferować inne wielkości). Co do monet, to inwestor ma dostępną ofertę nabycia którejś z bardziej lub mniej znanych tzw. monet bulionowych o określonej rynkowej wartości (np. w ofercie Powiernika najbardziej znaną, oferowaną w sprzedaży monetą jest słynny Krugerrand).
Z pozostałych metod, inwestorzy mogą lokować swoje pieniądze w złote fundusze ETF (gold exchange-traded fund), czyli w formie zakupu kontraktów na złoto na giełdzie, kontraktów na różnicę kursową albo futures oraz zakup akcji spółek wydobywczych. Wymagane jest przy tej opcji otwarcie rachunku maklerskiego. Kontrakty futures mogą się okazać zachęcające najbardziej dla inwestorów, którzy nie boją się ryzyka spekulacji.
III. Złoto różni się od innych dóbr inwestycyjnych
Każdy podejmujący się inwestycji musi pamiętać, że złoto nie przyniesie dochodu dokładnie tak samo jak lokowanie majątku w inne aktywa. Złoto to sprytny sposób na ochronę ciężko zarobionych pieniędzy. Jest kumulatorem i zabezpieczeniem majątku i jego wartości. Jednak złoto w przeciwieństwie do niektórych innych inwestycji nie jest znane z generowania natychmiastowego dochodu. Potrzebuje czasu. Jeśli szybki dochód jest głównym celem inwestora, kosztem bezpieczeństwa, ale z nadzieją na większy zysk, zapewne zwróci się on w kierunku inwestycji w obligacje lub akcje.
Akcje i obligacje mogą być niestabilne, a pieniądze w nie zainwestowane można równie szybko zarobić, jak i je stracić. Właśnie dlatego złoto jest niezawodnym zabezpieczeniem na wypadek załamania rynku i wzrostu inflacji. Ma tu zastosowanie prosta reguła – nie można w przypadku złota oczekiwać, że z łatwością kupi się je tanio i na drugi dzień sprzeda z gigantycznym zyskiem. No, chyba że komuś naprawdę trafi się okazja i uda mu się kupić tanio złoto. Ale kupić taniej, sprzedać drożej to jedna z podstawowych reguł rynku.
Źródła:
Investing in gold? Here are 3 things you may not have known, www.cbsnews.com