0

Ludzie kochają złoto, co podwyższa jego wartość. 10 najdroższych wyrobów ze złotego kruszcu.

Złoto znane jest ludzkości od tysięcy lat. To ponadczasowy, uniwersalny środek do  przechowywania wartości i gromadzenia bogactwa. Wysoka cena złota wynika z jego rzadkości i ograniczonej dostępności złóż tego szlachetnego metalu. Złoto ma wpływ na ważne wskaźniki, gospodarcze, tj. wyceny walut, transakcje biznesowe, inwestycje, a nawet na bezpieczeństwo finansowe państw. Krach lub hossa na rynku złota ma więc olbrzymie znaczenie dla milionów, jeśli nie miliardów ludzi na całym świecie. Ale nawet w przypadku spadków notowań, złoto nigdy nie straci swojej rangi jako wysoce pożądane dobro. Dlaczego? Bo tak wiele związanych z nim rzeczy, produktów, zawsze będzie miało swoją wysoką wartość. Przedstawiamy listę 10 najdroższych wyrobów ze złotego kruszcu (wg kategorii).

Złoto, złoto, złoto

Rzeczywista wartość złota zależy od jego ceny w danym dniu. Ale pomimo spadków cen, złoto nigdy nie straci swojej rangi jako wysoce pożądany metal szlachetny. Wiele rzeczy, przedmiotów, zwierających w sobie złoto zawsze będzie miało swoją wysoką, wymierną wartość finansową w danym czasie, a patrząc wstecz wartość ta historycznie zawsze jeszcze rosła. Oto lista 10 najdroższych wyrobów ze złota w kategoriach: gadżet, zegarek, zestaw do pokera, moneta, koszula, buty, grill, okulary, krzesło, ciastko:

 1. Najdroższy na świecie gadżet
  Stuart Hughes Gold and Black Diamond iPhone 5 – za 15 milionów dolarów

  Najnowsze gadżety technologiczne są często przystępne i dostępne dla „zwykłych ludzi”. Niektórzy producenci lubią jednak postawić konsumentom na całym świecie poprzeczkę nieco wyżej. Jubiler Stuart Hughes połączył technologię ze złotem, dodał kilka diamentowych ćwieków i wypuścił „Złoto-czarnodiamentowy iPhone 5”, najdroższy obecnie gadżet na świecie. (Hughes wyprodukował również najdroższy na świecie tablet wart 8 milionów dolarów, przebity jednak przez tego złotego iPhone’a).
  Wart 15 071 000 dolarów telefon wykonany jest z 24-karatowego litego złota, krawędzie i logo Apple są pokryte łącznie 600 ćwiekami z diamentów. Ukoronowaniem iPhone’a jest 26-karatowy czarny diament osadzony na przycisku Home. Ten kawałek, jak i cała złoto-diamentowa komórka, jest własnością chińskiego miliardera.

 2. Najdroższy na świecie zegarek
  Patek Philippie Super Complication Gold Pocket Watch – cena 11 milionów dolarów

  Zegarki są jednymi z najbardziej nadmiernie wycenianych przedmiotów luksusowych na świecie. A różne zegarki zajmują różne pozycje, jeśli chodzi o rankingi wartości. Najdroższy złoty zegarek świata to Patek Philippie Super Complication Gold Pocket Watch wart 11 milionów dolarów. Dlaczego aż tyle?
  Zegarek został zamówiony przez bankiera Henry’ego Gravesa w ramach jego zakładu z przyjacielem Jamesem Packardem na najbardziej skomplikowany zegarek. Rezultatem był, jak można się było spodziewać, bardzo kosztowny czasomierz, ponieważ klejnoty i metale szlachetne są używane głównie w mikroczęściach zegarka. Zegarek Gravesa został wykonany z 18-karatowego litego złota i przedstawia panoramę Nowego Jorku. Obecnie jest wystawiony w muzeum w Genewie.

 3. Najdroższy na świecie zestaw do pokera
  Geoffrey Parker Custom-Made White Gold Poker Set – cena 7,5 miliona dolarów

  Geoffrey Parker to brytyjska marka ręcznie wykonująca luksusowe gry planszowe, w tym luksusowy backgammon, szachy na zamówienie, ruletka, poker i inne. Dzięki takim luksusowym zestawom do pokera jak Geoffrey Parker Custom-Made White Gold Poker Set, gracze mogą rozkoszować się swoją ulubioną grą w wyjątkowych warunkach.
  Pudełko/walizkę wykonano ze skóry aligatora z zamszową podszewką. 384 żetony do gry są wyposażone w 18-karatowe białe złoto i obramowanie z diamentów. Osadzone są w kamieniach szlachetnych, podczas gdy przycisk dealera jest wykonany z 18-karatowego białego złota z dwoma rzędami diamentów. Karty do pokera są dostępne w czterech taliach, które są platynowane. Klienci Geoffrey Parker zlecając stworzenie zestawu do pokera określają walutę, nominał, rodzaj i ilość kamieni szlachetnych, które chcieliby mieć w swoim zestawie.

 4. Najdroższa na świecie moneta
  Canadian Giant Gold Elizabeth Coin – warta 997 000 dolarów

  Jest wiele monet na świecie, które walczą o miano najdroższych ze względu na swoją wartość historyczną, zwłaszcza moneta Flowing Hair Dollar wyceniana na 10 milionów dolarów, będąca pierwszą monetą dolarową wyemitowaną przez rząd USA w 1794 roku. Jednak te cenne monety nie są do końca złotymi monetami ze względu na swój skład. Wyróżnienie dla najdroższej złotej monety należy więc pod tym względem do kanadyjskiej gigantycznej złotej monety Elizabeth, przedstawionej w 2007 roku i wykonanej w 99,999 procent z czystego złota.
  Moneta waży 220 funtów, ma 1,2 cala grubości i mierzy 21 cali średnicy. Produkcja kosztowała 997 000 dolarów. Została wybita w celu promocji jednouncjowych monet kruszcowych Kanady i przedstawia królową Elżbietę na awersie i liście klonu na rewersie.

 5. Najdroższa na świecie koszula
  Datta Phuge Golden Shirt – wartość 240 000 dolarów

  Indyjski inwestor w złoto Datta Phuge jest właścicielem koszuli wykonanej ze złota ważącej ponad trzy kilogramy i wartej 240 000 dolarów. Ubranie to zostało wykonane przez pionierskiego indyjskiego jubilera Rankar Jewelers, który potrzebował 15 dni na utkanie, przędzenie i uszycie koszuli. Złoty top został zaprojektowany z wizerunkami indyjskich królów i podszyty aksamitem. Nie można jej jednak prać. Gdy pan Phuge wychodzi z domu w swojej złotej koszuli, muszą eskortować go ochroniarze.

 6. Najdroższe na świecie buty
  Christopher Michael Shellis Gold Valentine Stiletto – za 210 994 dolarów

  Brytyjski projektant butów Christopher Michael stworzył najdroższe linie butów w najnowszej historii świata. Tak drogie, że niektóre z jego kreacji nie mają jeszcze chętnych. Ale niedawno, „złoty twórca” wymyślił coś, co zostało nazwane najdroższymi (po raz kolejny) butami Valentine.
  Najnowszy model Christopher Michael Shellis Solid Gold Stilettos to klasyczny strappy design (szpilki z paskami) z obcasami wykonanymi z litego złota, podczas gdy boki podeszwy i paski są inkrustowane 2 000 diamentowych ćwieków. Z tyłu posiadają karminową wkładkę w kształcie serca, która sprawia, że są wygodne i miękkie w noszeniu, co jest najwyższym standardem dla butów na wysokim obcasie.

 7. Najdroższy na świecie grill
  Gold Beefeater Barbeque Grill – wartość 150 710 dolarów

  Każdy element obudowy, stojak, nakrętki i śruby tego urządzenia do grilla wykonane są z 24-karatowego złota. BeefEater, australijski producent grilli, wymyślił ten złoty grill na 2007 Sydney Home Show.

 8. Najdroższe na świecie okulary
  Clic Gold Reader – cena 75 000 dolarów

  Okulary Clic Gold Reader są wykonane z 18-karatowego złota, które przekracza granice praktycznej optyki i cennej biżuterii. Jak deklaruje sprzedawca – House of Solid Gold, potrzeba było 50 roboczogodzin aby stworzyć parę z ramą, tylną częścią i bocznymi trzonami wykonanymi z litego złota. Istnieje 300 sztuk tego modelu okularów.

 9. Najdroższe na świecie krzesło
  Eames Golden Chair – wartość 2 122 dolary

  Krzesła, otomany i meble marki Eames zawsze były znane z klasy, wyrafinowania i wysokiej ceny. Choć standardowe Eamesy wykonane są z najlepszego drewna i skóry, przychodzi czas, kiedy złoto przełamuje klasyczną monotonię. Złote krzesło Eames. Należy do własnej ligi i ze względu na czystą prostotę w luksusie, z pewnością znajdzie swój dom, jak inne wybitne kreacje marki Eames.

 10. Najdroższe na świecie ciastko
  Golden Phoenix Gold Cupcake – cena 972 dolary

  Istnieje wiele produktów spożywczych nasyconych jadalnymi złotymi drobinkami i pyłkami, którym oczywiście towarzyszą złote etykiety cenowe. Dla tych, którzy szybko się nudzą, stały się one tak wszechobecne i powszechne jak polędwica. Ale nie babeczka Złoty Feniks, najnowsze jadalne złoto, które zaostrza królewski apetyt.
  Owinięta złotem czekoladowa babeczka została wykonana przez Bloomsbury’s Cupcakes w Dubaju. Każdy kęs pochodzi z mieszanki najdroższych składników, od organicznej mąki, przez masło i czekoladę, po jadalne płatki złota o wadze 23 karatów.

źródło: FinancesOnline Reviews for Business, 10 Most Expensive Golden Items: From a Gold Watch to Gold Gadgets, z 2 października 2022 r.

Ostatnie wpisy